1 2 3 4 5 6 7 8

marketler,ekonomik darbe mi yapıyor sorusu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Twitter'da bir vatandaşın iddiası olarak gündeme gelen soru.

  gerçekten yapıyorlar mı, sorusu aklımıza geldi mi?

  Hayır seslerini duyar gibiyim.

  bunun en büyük sorumlusu olarak hükümetin yanlış politikalarını görüyorum. bu fiyatları bilmiyorlar mı, bilmemeleri imkansız. nasıl sağır kalabiliyorlar gerçek anlamda bilemiyorum. neden doğru düzgün bir denetim yapılmıyor, neden bu fırsatçılara dur denmiyor.

  bir zamanlar doları bahane ettiler, e şimdi dolar düştü ama fiyatlar düşmedi; düşmediği gibi neredeyse bazı zorunlu ürünlere günlük zam geliyor. asgari ücreti yüzde 21 artırınca bu ürünlere yüzde 100 yüzde 200 gibi zamlar geldiği gerçeğini örtmüyor. 2825 lira ile geçinen bir devlet büyüğü varsa, bir adım öne çıksın.

  kuraklık bahane ediliyor ama geçen yılın üretimi satılıyor. kuraklık bu yıl için geçerli bir veri değil mi? demek ki bu sene aldığımız 70 liralık sıvıyağı 200 liraya falan alacağız. buradan bu çıkıyor, başka bir veri çıkaran varsa, parmak kaldırsın.

   
 2. Hak verdiğim konu.

  Pahalılığın nedeni olarak gösterilen her şey; sular kesikti, ödevimi yapamadım öğretmenim. bahanesi kadar gerçeklikten uzak.

   
 3. fırsatçılık yapıyorlar

  pandemi sürecinden beri herşey inanılmaz yükseldi

   
 4. herşeye zam geldi evet doğru ama sen tüketiciden kaça alıyorsun ki

  20 liraya alıp üzerine 50 tl koymak hangi vicdanın muhasebesinde paklanır.

  vurun abalıya dediğim durumudur.

   
 5. Perakende sektörünü bilmeyenlerin iddiası.

  Öncelikle market istedigi fiyata satar, buna engel yok, denetimlerde sadece etiketin dogruluguna bakilir. 5 lik yag etiketi 80 tl ise ve kasa da 80 tl okuyorsa sorun yoktur.

  Sorun şu ; marketci yagı kaca alıyor ? Yagdaki kar marji maksimum brüt % 20 dir. Yani yag 80 tl ise markete maliyeti 65 civaridir. Aradaki karlilik net kar degildir. Burdan elektrik, dogalgaz,su, kira , stopaj, iscilik ve genel gider düsülür. Marketci fiyat gecisi öncesi eski fiyattan ürün alabilirse amenna, iyi karlilik yakalar. Ancak hic bir firma fiyat gecisi öncesi sahaya eski fiyat mal basmaz. Herkes kendi kazanmak ister.

  Bu arada 3 harfli marketlerin toplami yaklasik 30 bin subedir, enflasyonu onlar belirler , tamami hükümetin talimatiyla calisir ve onlarin da fiyatlari ortadadir. Yani yüksektir, pahalidir

  Gecen sene sogan patates depolarina baskin yapildi, cünkü ithalat yapildi ve hepsi yandaştı, yandaş zarar etmemeliydi.

  Simdi neden kimse yag deposu basmiyor ? Cünkü yag zaten ithal ve maliyeti bu.

  Sonuc mu ; üretmezsen gecirirler.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.