1 2 3 4 5 6 7 8

Marka diye fazla para vermek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. marka takıntısına sahip olmaktır. kaliteli giyinmeyi anlarım da, aynı kalitedeki iki ürünün sırf markası var diye daha pahalı olanını almak bir tür komplekstir.zayıflık göstergesidir.

   
 2. Marka olan ürünlerin marka olmasının sebebi kaliteli olması olduğundan bu prensibin sürekli aynı olacağını düşünerek kalitesine dikkat etmeden direk marka nedeniyle bir ürüne para vermek. Tabi piyasada marka ürünlerin tutulması nedeniyle çakma markalarda daha fazla kazanmak adına çakma etiketlerle para kazanmaktadırlar.

   
 3. marka olanın kaliteli olduğuna ikna edildiğimiz veya olduğumuz (reklam, tavsiye, kullanım...) için daha fazla para verme durumu. aynı standartlara sahip iki üründen pahalı olana verdiğimiz fiyat farkı markanın değerini oluşturuyor hatta kimi zaman markanın asıl değerinden daha fazla para ödenebiliyor. buradaki asıl sorun da bu; aynı standartta olan iki üründen niye pahalı olanını tercih ediyoruz peki?

   
 4. marka takıntısı olanların hiç düşünmeden verdikleri ücret.

   
 5. fiyatını yansıtacak, diğerlerinden ekstra özelliği olması durumunda normal olan diğer durumlarda ise doğru bulmadığım davranıştır.

   
 6. Dogru bir eylemdir.

  Kalite yaşam tarzıdır

   
 7. köre sormuşlar malın iyisini nasıl anlarsın, o da fiyatından demiş gibi aslında kısmen doğru olan ama her şartta gerçeği yansıtmayan tercih.

  bir ürünü almadan önce muadillerini iyi araştırıp bakmak icap eder.

   
 8. pek de bana uymayan bir alışveriş tercihidir. ama oğluşum var işte benim tercihim de bir yere kadar

   
  (Bkz: zenginin parası züğürdün çenesi)
 9. Fiyat/performans veya fiyat/kalite araştırması yapmaktan kaçınan ve 'markaysa ve pahalıysa mutlaka kalitelidir' düşüncesine inanmış kitle hareketi.

  Daha dün ünlü kozmetik markalara sahte ürün dağıtımı yapan bir çetenin haberi yapılıyordu haber bültenlerinde. O, markalı kozmetik ürünler şimdi kimbilir kimlerin evinde veya ofisinde boy gösteriyordur...

  Ticaret ahlâkının kalmadığı günümüzde marka etik ilkelerinden söz etmek mümkün müdür?

  El-cevap: değildir.

   
 10. Fazlası zarar olan davranış biçimidir.

  Steve jobs'un bir yazısında görmüştüm; 10 dolarlık saatte bin dolarlık saatte doğru zamanı gösterir, business de ekonomi de ucanda uçan düşünce duseceklerdir.

  Tamam yırtık pirtik da giymeyelim ama 300 liradan bı pantolona vermek manasız sadece üstünde bir logo var diye, israftan öte bişi olmaz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam