1 2 3 4 5 6 7 8

kuzey anadolu fay hattı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İki gün önce istanbul'daydım ve hepi topu bir gün kaldığım günün ortasında 5.2 lik düzcedeki bir depremle sallandık. Hemen akla yine aynı evde yakalandığımız 1999 kocaeli depremi geldi, daha kaç deprem atlatırız, bilinmez ancak her bir deprem yüreklerimizi ağzımıza getirmeye yetiyor.

  Ülkemizde aktif pek çok fay hattı var ve nüfusun çoğunun yerleşik olduğu bölgelerden bu fay hattı geçiyor. 1100 km uzunluğunda olan fay hattı, van gölünden saros körfezine kadar tüm kuzey anadoluyu kapsar. Bu fay hattındaki hareketlenmeler, Geçmiş ve yakın tarihte büyük can kayıplarının yaşanmasına neden olmuştur.

   
 2. Bugün aynı saatlerde Erzurum'da da yaklaşık aynı şiddette deprem oldu.

   
 3. genellikle periyodik olarak hareket eden, tarihte çok yıkımlı ve şiddetli depremlerin yaşandığı dünyaca ünlü yer şeklidir. bilim insanları bu fay hattına daha fazla vakit ayırmaları gerekmektedir. özellikle ülke ekonomisinin kalbi istanbul şehrinin aşırı kalabalık oluşu, ulaşımının deprem gibi bir afette iflas etmesi olumsuzlukların başında gelmektedir. deprem ötelenemeyeceğine göre tahliye planları, arama ve kurtarma prosedürleri çok detaylı ve tahminlerden daha büyük afet için hazırlanmalıdır. ayrıca İstanbul dışında bu fay hattının yakınındaki tüm şehirler ayrı ayrı tekrar incelenmelidir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.