1 2 3 4 5 6 7 8

Korona sonrası dünyayı ne bekliyor

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Birçok alanda köklü değişimlerin olacağı aşikar. devletlerin altın rezervi üzerine birikim yaptığı düşünüldüğünde ayrıca kovid-19 salgınıyla dünya genelinde ekonomilerde ki daralma karşılığı olmayan paralar ile borçlanmalar sonucu adım adım dünya savaşına yaklaşıldığını söyleyebilirim ( Bu bir komplo teorisidir).

   
 2. dünya kimsenin umurunda değil bana kalırsa. herkes daha çok' un derdine düşmüş. ölümsüz olup sıraya mı girdiler acaba diye düşünmeden edemiyorum. mezarın da geniş olduğunu düşünmüyorum.

   
 3. resetlenip devam edecek.

   
 4. -dijitalleşme hızlanacak. bunun sonucunda işşizlik artacak, çalışma hayatı yeniden düzenlenecek.

  -eğitim modelleri değişecek.

  sosyal sorunlar ve toplumsal olaylar artacak ( ırkçılık, faşizm )

  -sarsılan ekonomilerin ayağa kaldırılması için yeni güç dengeleri oluşturulacak.

  -küreselleşme politikaları azalacak. ülkeler kendi içlerine dönük üretim politikaları gerçekleştirecek.

  -günlük hayatımızın bile kontrol alınması ile koyulan kurallar toplum ve kişiliğimiz üzerinde kalıcı etkiler bırakacak.

  vs.

  yani K.V.Ö ( korona virüsten önce ) ve K.V.S ( korona virüsten sonra ) diye anacağımız günler yakın gibi görünüyor.

   
 5. asosyal toplumlar bekliyor.

  çünkü herkes kendi içine kapandı bu dönemde.

   
 6. müthiş şeyler bekliyor. en azından insanlar hayatın kıymetini sağlığın ne kadar değerli olduğunu kanıksamış olacaklar. Kişisel temizlikte devrim yapacağımıza inanıyorum. Tuvalet sonrası seyahatler sonrası elini yıkamayan toplum belki daha hijyenik hale gelecektir.

   
 7. korona sonrası dünya diye bir şeyi zaten bu zamanlarda yaşamaktayız. bu virüs öyle kolayca geçecek gibi görünmüyor. korona ve mutasyonlarıyla yıllar boyu yaşayacağız. yalnız korona mutasyonları ve aşılarının vücudumuzda yaptığı etkiler yıllar içinde ortaya çıkmaya başlayacak. beş on yıl içinde esaslı ve etkili aşılar ortaya çıkınca korona da bazı viral hastalıklar gibi kontrol altına alınacaktır. kısaca yakın geleceğimizde pek büyük bir gelişme beklemiyorum.

   
 8. ilk başta ülkeler ve şirketler maddi durumlarını düzeltmek için elinden gelen her şeyi yapacaklardır. bozulmuş olan ülke ekonomileri üretime ve ihracata önem vereceklerdir. koronanın getirdiği başkalarından uzak durma ve maske takma alışkanlığı kolay kolay atlatılacak değildir. birkaç ay daha bu durum devam edecektir. insanlar artık kış mevsimi gelince de maske takacaklardır. evde tıkılı kalmanın getirdiği tecrübe ile evde yemek yapma, uzun süre dışarı çıkmama durumunda uğraşacak bir şeyler bulma ve uzaktan görüşme, uzaktan eğitim gibi konular normalleşip salgın olmadığı durumlarda da insanlar tarafından gerçekleştirilecek eylemlerden olacaktır. evde saçını kesmeyi öğrenenler artık berbere gitmeyeceklerdir. zaten az olup daha da azalmış olan akraba ziyaretleri görüntülü arama ile yapılacaktır. sosyal hayattan uzak duran insanlar normalleşme ile birlikte avmlere ve alışverişe, kalabalık ortamlara, statlardaki maçlara hücum edecektir.

   
 9. Algılarla gerçeklerin birbirine karışacağı, insanların gereksiz kurallara uymaya kanalize edildiği, toplumların işlemediği suçların cezasını çektiği bir dünyaya doğru hızla gidiyoruz

  görmek isteyen gözler için ayan beyan görünen gerçekler bu şekilde ancak sonrasında neler olabileceğini kestirmek çok zor

   
 10. Tabi ki bu süreç zengin olan kimseleri çok zengin statüsüne çıkarırken(biontech üretici firması pfizerın başındakiler dünyanın en zengin milyarderleri listesine girmişler bile), fakir olanı daha da fakirleştirme ve iki kutup arasındaki farkı daha da belirginleştirme yolunda ilerliyor.

  Sağlık, ekonomi, eğitim, üretim, hizmet gibi pek çok sektör bu pandemi döneminde ciddi sorunlarla boğuştu, telafisi kolay olmayacak kayıplar yaşandı. İnsanlar psikolojik olarak çok etkilendi, özellikle okul çağındaki küçük çocuklar bunun izlerini öğretim hayatları boyunca yaşayacaklar. Toplum geleceğinde bel kemiği durumunda olan eğitimdeki kayıplar, bundan sonra nasıl giderilecek, yoksa hep kayıp olarak kalacak mı, nasıl bir telafi planlaması yapılacak, Toplumun bozulan psikolojisi nasıl düzelecek, özellikle yaşlılara yapılan o kötü muameleler nasıl hafızalardan silinecek, eski alışkanlıklarımızı terk edip kalıcı olarak bu yeni düzene nasıl ayak uydurulacak hepsini zamanla göreceğiz.

  Umarım bu günler gelecekte gelmesi muhtemel daha kötü günlerin habercisi değildir diyerek içimdeki karamsar emelin korkularını da dile getirerek yine de gelecekten umutlu olduğumu söyleyebilirim. eski günlere tam anlamıyla dönemesek de, uzun zamandır görmediğimiz bir arkadaşımızla karşılaştığımızda sarılıp öpeceğimiz günlere belki bir gün yine kavuşabiliriz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.