1 2 3 4 5 6 7 8

köme

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. iplere dizilmiş kuru yemişlerin (iç ceviz, fındık, fıstık gibi) taze üzüm şırası yada pekmezin nişasta ile kaynatılıp hazırlanan peltesine batırılıp kurutulmasıyla oluşan geleneksel bir gıdadır.

   
 2. Köme Üzüm Pekmezi Değil Dut Pekmezinden Yapılır Gümüşhane' ye özgü bir tatlıdır. Ve sadece cevizle Yapılabilir fındık fıstık gibi kuruyemişlerle yapılan pestildir

   
 3. Şiddetle yenilmesi için tavsiye edilen muazzam gıdadır. İnsan bilmediğine onyargilidir derler aynen öyle katılıyorum inan. O sıralar dershanedeyiz bizim de bi arkadaş var simdi kendisi komesini bol bol yiyecegi bir yerde hakimlik yapiyor cakal. Bu pislik komeyi övüp övüp duruo. Ben de merak ediyorum " ağa bu nedir? Bu kadar öveceğine getir de yiyelim die" neyse bu getirdi kutsal yiyecegini. Dur ben bunu diyologlastirayim. Ben; D.g ,arkadasta:x

  D.g: getirdin mi pislik ehe eheee ( bayramda çocuklar para almak için sıraya girer ya hah aynen öyle de bekliyorum mikrobu)

  X: getirdim tabi ne sandiydin. Ne kadar istiyorsun? ( burda pis pis gülüyor çakal)

  D.g: ver bi tadımlık ( yemin ederim cehalet başa bela sözlük)

  Aniden kutunun içinden bana doğru uzatılan bisey çıktı (gülme sözlük gulme) tüm arkadaşlar ben de dahil olmak üzere insafsızca yapılan hareketle yerle bir olduk.

  Yanı sucukla tadinin uzaktan yakindan bi ilgisinin olmadigi, bildigimiz "cevizli sucuk" sözlük. Afiyet olsun*smile

   
 4. bugünlerde poşetlerin içine tıkıştırılan önceden aktarların ve marketlerin kapılarına asılı halde bulunan kırmızı , kahverengi, krem gibi çeşitli renkleri bulunan çok lezzetli bir geleneksel türk tatlısıdır.

   
 5. Cevizli sucuğun diğer adı. Elazığda da orcik deniyor.

   
 6. Gümüşhane iline ait un ile pekmezi büyük tencerelerde kaynatıp ipe geçirilmiş cevizli buluşmasında oluşan yerel bir yiyecek

   
 7. pestilden daha çok sevdiğim, sucuğu andıran bir görünüme sahip olan, güzel yurdumun güzel tatlarından biridir.

  Buna da yunanlılar veya ermeniler sahip çıkarsa şaşırmayacağım kesindir.

   
 8. malatya pazarı standı kurulmuştu.

  nasıl denk geldiyse çok taze çıktı aldıklarım.

  sordum: gümüşhane-malatya dediler.

  şimdi oraya dadanmam lazım.

  her zaman böyle denk gelmez.

  baktım çok güzel, ikramlık olarak da götürdüm çayla bir güzel yedik çalıştıktan sonra.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam