1 2 3 4 5 6 7 8

kolonya

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İçinde, limon, lavanta, tütün vb. bitkilerin yağı bulunan, hafif kokulu alkollü bir madde.

   
 2. Kolonya, 1709 yılında İtalyan Giovanni Maria Farina tarafından ilk kez üretilen etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. İçerisindeki alkol oranı derece ile belirtilir örneğin 70, 80 derece gibi ve genelde bu isim ile anılır.

   
 3. geleneksel Türk ikram sıvı kokusu.

   
 4. Bayılacak gibi olduğumda gözümün önünde gezinen yıldızları anında yok eden koku. En sevdiğim çeşidi Kızılcahamam Çam Kolonyası.

   
 5. Bu sozcugun basinda "tutun" varsa, en makbul olan cesidini elde etmis olursunuz.

   
 6. Genelde hasta ziyaretine giderken götürülen hasta hediyesi...

   
 7. ferahlık veren alkollü karışım

   
  (Bkz: alkol)
 8. adını almanya koln şehrinden alan sıvı kokudur.

   
  (Bkz: almanya)
 9. Hasta ziyaretlerinin ve bayramların vazgeçilmezi, kokusuyla insanları ferahlatan, midesi bulanan ya da bayılan insanları kendine getirmek için de kullandığımız, çeşitli bir cok bitki ve meyvenin esans olarak kullanıldığı içinde alkol bulunan ucucu güzel kokulu sıvı. Ufak çaplı sıyrık ya da yaraların temizliği için de kullanılmaktadır.

   
 10. Eyüp Sabri Tuncer , pe-re-ja , isimlerinin simgesi olan, şehirler arası otobüslerinin ve tuvalet kağıt peçetelerinin baş ucunda bulundurulan hijyen anlamında derecesine farklı sınırlandırılan kullanımında ferahlık veren alkollü plastik,cam şişelerinde genelde eczane ve depolardan dolumla satın alınan sarı sıvıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.