1 2 3 4 5 6 7 8

kısa çalışma ödeneği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. mücbir sebepler ortaya çıktığı zaman, devletin verdiği destek. bu destek üç aylık bir süreci kapsıyor ve cumhurbaşkanı kararı ile 6 ay gibi bir süre uzatılabiliyor. devlet yüzde altmışını işkur aracılığıyla veriyor.

  mesela corona virüsü sebebiyle kısa çalışma ödeneğinden işverenler yararlanacak dendi. işçi 20 gün izinli 10 çalışıyor bu süreçte. işkur yüzde altmışını ptt aracılığıyla işçiye ödüyor, on günlük ücreti işveren veriyor ve en can alıcı nokta işçinin maaşı tam ödenmemiş oluyor. çünkü işkur işçinin aldığı ücretin yüzde altmışını ödemiyor. bir yıllık bir ortalama alıyor, onun üzerinden ödeme yapıyor. aslında yapılması gereken son maaş olsaydı. işçinin kaybı olmayacaktı ve bu ödenekte elden ücret ödemek yok.

   
 2. türk-iş, hak-iş ve tisk'in bütün çalışanların yararlanması gerektiğini dile getirdikleri ödenecek.

  bu sayede işçi istihdamı korunmuş oluyor ve kimsede işçi çıkarmaya gitmiyor. tabi üç aylık işçi çıkarma yasağı olmasaydı bu ödenekten yararlanmak isteyen kişi sayısı kaç olurdu.

  bu güzel bir uygulama ama işçi yine mağdur. haberlerde işte en düşük ücret 1750 olacak falan dendi ama bu sadece buz dağının görünen yüzü.

  mesela bir işçinin bir yıllık ortalaması alınıp, işsizlik ücreti 1800 lira belirlendiyse; işçi bu rakamın hepsini alamıyor. bunun yüzde altmışını işkur işçiye ödüyor. yani 1080 lira hesabına geçiyor.

   
 3. Bir kere ücret hesaplanması brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Son bir yıllık ortalamayı alsa da geçen seneki brütten dahi olsa 2500 tl ortalama yapar bu. Hiç bir zamanda 1500 tl nin altına inmez. Kısa çalışma ödeneği sürecinde öğrendiğim birşey varsa da muhasebecilerin muhasebe bilmedikleri (çok nadir bileni çıkıyor)

   
 4. bugünkü kabine toplantısında bir ay daha uzatılan ödenek.

   
 5. bir muhasebeci olarak ve sigorta işlemleri yapan biri olarak, 1500 liranın altında kısa çalışma ödeneği alan çalışanların olduğunu gördüm ve biliyorum. keşke yanlış yaptınız, düzeltin diyen çıksaydı ama kimse çıkmadı. geri kalan ücret işverene bırakıldı. ister öde ister ödeme.

  pandemi süresince bir çok işyerinin almaya hak kazandığı ödenek.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.