Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/kis-hazirliklari/
Yazdırılma Tarihi : 21 Mayıs 2024 Salı 22:09

kış hazırlıkları

 

 1. Artık günümüz şartlarında her mevsim çoğu yiyeceğe ulaşım mümküm olsa da, kışın yaz meyve ve sebzelerini sera ürünü olarak tüketmektense, taze meyve ve sebzeleri yazın bir takım işlemlerden geçirerek kışın yemeğe hazır hâle getirme işlemleridir.

  Turşu kurmak, reçel ve marmelat yapmak, buzluğa poşet poşet bezelye, bamya, barbunya, taze fasulye gibi sebzeler koymak, kilolarca domates kaynatıp kavonazlamak, kapya biber, patlıcan közleyip koymak, tarhana yapmak, erişte kesmek vb. İlk akla gelen kış hazırlıklarındandır.

  Maharetli ev kadınları yöresine göre farklı hazırlıklar da yapabilmektedir; bamya, patlıcan, domates gibi sebzeleri ipe dizip, güneşte kurutmak, biber ve domatesten güneşte kurutarak salça yapmak, bazı meyvelerden doğal sirke yapmak, şalgam gibi sebzeleri içecek hâle getirmek, asma yaprağını salamura yapmak, koçanındaki mısırı kurutmak, nane, kekik gibi taze otları öğütüp kurutmak..bunlardan bazılarıdır.

  Doğru işlemlerden geçirilen, tuzu, şekeri, gereken sıcaklığı iyi ayarlanan, kapağı hava almayacak şekilde kapatılan ve uygun koşullarda saklanan bu malzemelerle bütün kış, yemek sofraları renklendirilebilir. Ancak yapım aşamasında sıkıntı olan ve uygun şartlarda hazırlanmamış ürünler bir süre sonra küflü, kurtlanmış, ekşimiş, nemlenmiş, oksitlenmiş hâle gelebilir, fark etmeyip bu şekildeki ürünler kapağı/poşeti açılıp tüketildiğinde gıda zehirlenmesine varan ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Bunca emeğin ziyan olmaması için kış hazırlıklarının yapım aşamasında çok dikkatli olunması gerekir.

  20.08.2022 09:39 emelkoca
 2. normal koşullarda kasımın on beşinden sonra kış bastıran ayrıca ülkemizin her sene ilk karının düştüğü dolayısıyla geçitlerinin kapandığı torosların tepesine bu sene şubatın beşinde yağan ilk kara kadar yaklaşık üç ay beklemede kalan hazırlıklar.

  bu hazırlıkların mutfakta yapılanı var, gardıropta yapılanı var, evin odalarında ve genelinde yapılanı var, motorlu taşıtlarda yapılanı var, sokak ve caddelerde resmi kurumlar tarafından yapılanı var...

  belki on yıl sonra kış mevsimini yaşamayacağız bu gidişle.

  05.02.2023 13:33 ali mühendis
 3. Ne bitmez bir kış hazırlığı döngüsüne girdim anlamıyorum sanki savaş çıktı cepheye kışlık stoğu yapıyorum.

  Geçen hafta turşu yapımını sonlandırdığımı sanarken yine bugün bir turşu bidonuyla cebelleşirken buldum kendimi.

  Daha bamya, domates, biber, patlıcan ve fasulye var.

  Jübileyi fasulye ile yapıcam.

  biri beni durdursun.

  01.10.2023 20:02 gül-feşan