1 2 3 4 5 6 7 8

Kimseye etmem şikayet

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sevilen bir Türk Sanat Müziği klasiği, aynı zamanda 1800'lerin sonunda bir kız çocuğunun, İhsan Raif Hanım'ın çocuk yaşında zorla evlendirilişine ve kendisini bekleyen karanlık geleceğe dair kağıda haykırdığı dizelerdir.

  Şarkının sözleri aslında 1800'lerin sonunda bir kız çocuğunun yakarışıdır.

  Başına geleceklere sessiz isyanıdır.

  Henüz 13 yaşındaki İhsan Raif Hanım'ın bir iftira sonrası zorla evlendirilmek üzereyken kağıda karaladığı bir şiirdir.

  Köse Mehmed Raif Paşa'nın kızı olarak 1877 senesinde dünyaya gelen İhsan Raif, varlıklı bir aileden gelmesinin avantajı ve valilik gibi üst kademe görevler üstlenmiş babasının özeni ile iyi bir eğitim görür. Edebiyat ile hep içli dışlı olur. 13 yaşındayken kız kardeşi ile bulundukları konağa bir adam dalar ve hayatı kararır.

  İhsan Raif'e göz koyan Mehmet Ali isimli adam, daldığı konaktan genç kızı kaçırmaya kalkar. Başarılı olamasa da, İhsan Raif hakkında dedikodular çıkar ve babası kızının Mehmet Ali ile evlenmesine karar verir.

  İzmir'e gelin olarak gönderilmeye hazırlanan İhsan Raif, Nişantaşı'nda bulunan konaklarını terk etmeden önce üzüntüsünü, korkusunu ve umutsuzluğunu kağıda döker ve Türk Sanat Müziği'nin en önemli klasiklerinden biri olacak Kimseye Etmem Şikayet'in sözlerini yazar. Daha sonra şiirini bestelediği de rivayet edilse de, ağırlıklı görüş bestenin Serkis Efendi tarafından yapıldığıdır.

  hikayesini öğrendikten sonra şiiri tekrar okuyun ya da şarkıyı yeniden dinleyin. Sanki önceki okuyuş ya da dinleyişlere göre daha buruk, daha kıvamlı ve daha gerçek gelecek.

  Kimseye etmem şikayet; ağlarım ben halime

  Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime (Titrerim suçlu gibi baktıkça geleceğime)

  Perde - i zulmet çekilmiş korkarım ikbalime (Korkarım karanlık perde çekilmiş talihime)

  Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.