1 2 3 4 5 6 7 8

Kimi Hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çanakkale Savaşı'nda Mehmet Akif Ersoy'un söylediği sözdür.

   
 2. çanakkale şehitliğini ziyaret eden hemen herkesin içine hem derin hüzünlerin çöktüğü hem de şaşırdığı konudur; "hindu yamyam" uyruklu dünya insancıkları... mezar taşlarında, savaşta şehit düşenlerin memleketleri, yaşları vs. özetle künyeleri yazmaktadır. künyeleri okudukça, osmanlı imparatorluğunun dünya üzerindeki sınırlarının büyüklüğüne şahit oluruz. nereler yoktur ki; yemen, suriye, ırak, fizan, sındırgı, gaziantep, kepsut, çiçekdağı, kaman, balya, geyve, gerze, uşak, yenişehir, alaşehir, gördes, kirmasti, ankara, izmir, erzurum, denizli, manisa, kütahya, beyrut-hayfa, istanbul, bursa, keles, kestel, bitlis, bingazi, mustafakemalpaşa, ceyhan, elazığ, düziçi, erdemli, feke, içel, gülnar, iskenderun, kozan, mut, osmaniye, pozantı, saimbeyli, silifke, söğüt, şam-ı şerif, tarsus, tomarza, tufanbeyli, yüreğir, acıpayam, bab, cebel- sem'an, elbistan, dıraç, halep, hama, hassa, honaz, hatay, idlip, incirliova, kilis, maretünnuman, taşkent, afyonkarahisar, bodrum, burdur, çanakkale, denizli, edirne, eskişehir, ısparta, karaman, kastamonu,bağdat, bulgaristan, dirzor, drama-kavala, kerkük, kosova, kudüs, musul, nablus, selanik, siroz-demirhisar, trablusşam-safita, yanya, süleymaniye-şehripazar...ve daha nice yerler. bu güzel insanlardan çoğunun yaşadığı yerler çanakkaleden oldukça uzak. o uzak diyarlardan gelip çanakkale'de, bu kutsal topraklarda şehit düşmüşler. bir kısmı, emperyalist güçlere meydan okuyan 57.ci piyade alayı komutanı gazi mustafa kemal'in ve onun kutsal davasının yanında yer aldılar.

  karşılarındakiler ise mehmet akif ersoy'un "çanakkale şehitlerine" başlıklı şiirinde de dediği gibi "kimi hindu,kimi yamyam, kimi bilmem ne bela" türünden dünyanın hemen her yerinden toplama bir güruhtu.

  destansı bir tavırla çanakkale şavaşının anlatıldığı şiirde, savaşın aslında bir dünya savaşına dönüştüğünün teyit edildiği satırlardır.

  ,

  eski dünyâ, yeni dünyâ, bütün akvâm-ı beşer,

  kaynıyor kum gibi, tûfan gibi, mahşer mahşer.

  yedi iklîmi cihânın duruyor karşına da,

  ostralyayla berâber bakıyorsun: Kanada!

  çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk;

  sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.

  kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.