1 2 3 4 5 6 7 8

kekik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. mide bulantısına, hazımsızlık, diş eti çekilmesi, astım, mide bulantısı gibi bir çok rahatsızlığı iyi geldiği alternatif tıpçılar tarafından dile getiren çok fonksiyonlu bir baharat, bitki.

   
 2. Avrupa nın kekik'in kıymetini laboratuvar araştırmalarından sonra anlamasının üzerine ve Yunanistan ın artık Avrupa nın kekik ihtiyacını karşılayamaması üzerine türkiye deki yaban kekiklerinin adeta çalınır gibi köklerinden sökülüp kaçırılmasını hatırlayan milli servet.

   
 3. genellikle et yemeklerinde ve mangal soslarında kullanılan, lezzeti yerinde baharat. birçok rahatsızlığa da iyi geldiği söylenir, yağı, suyu ve çayı da en az kendi kadar sık tüketilendir.

   
 4. kokusu ile et yemeklerine ayrı bir tat veren, çay olarak içilmesi tavsiye edilen,mide ve bağırsaklara faydası olan, boğaz ağrısı, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelen güzel kokulu bitki.

   
 5. tavuk yemeklerinde istisnasız kullanılabilecek olan baharattır.

  Ayrıca evde pizza yaparken bütün aşamaları kaydettikten sonra tüm malzemenin üzerine Serpilip son dokunuşun yapıldığı ve fazlasıyla lezzetlendirdiği de tecrübe ile sabittir.

   
 6. zahter olarak da adladırılan, hoş bitki.

   
 7. mangalı pirzolayı tavuğu güzel leziz eyleyen, fırında elma dilim patatese nefaset katan, etlerin en yakın dostu mide rahatlatan mis kokulu baharat

   
 8. toplanırken kokusu harika olan ve kurusu mangal türü yiyeceklerde kullanılan hoş kokulu bitki türü.

   
 9. Antiseptik etkisi olan bu bitkide demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez minerallerinin yanı sıra a, c, e, k ve b6 vitaminleri de bulunmaktadır.

  İltihap önleyici, yaraları giderme, kas kasılmalarını giderici, sindirim sistemini düzenleyen bir etkiye sahiptir.

   
 10. az önce taze olanını demlediğim ve birazdan yaptığı kafayla sözlükte takılacağım bitki.

   
  (Bkz: yanlış anlaşılmaya müsait laflar)(Bkz: kafası güzel bir şekilde sözlüğe yazmak)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam