1 2 3 4 5 6 7 8

kadına şiddet

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Erkeğin kadına karşı fiziksel yada psikolojik şiddet uygulamasıdır

   
 2. maalesef, artık rutinleşen, ana haber konularından biri

   
 3. ne yazık ki ülkemizde örneklerine fazlasıyla rastlanılan şiddet türüdür. Özellikle son günlerde kadın ölümlerinin sebebi de şiddet yüzündendir.caydırıcı ve ağır cezalarla bunların önüne geçilmesi dilenir.

   
 4. 25.11.2015 tarihinde Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma gününü ele alarak gündeme çeşitli yaşanmış örneklerin görüntü ve yorumlarla "şiddete hayıra" dikkati çekmekle şiddetin kötülüğü ele alınır. Günün önemine göre şiddet döngüsünün dört aşamasıyla değerlendirilirse, birinci aşamada; şiddet uygulayan kişi gerilim yaratır,kıskaçlık gösterir. Kadının davranışlarını kontrol eder tehdit eder. İkinci aşamada; gitgide kadının tüm yaşamını kontrol etmeye çalışır. Küçük şeylerden kavga çıkarır, duygusal ve psikolojik şiddet uygulanır. Üçüncü aşamada; fiziksel şiddet başlar! Şiddetin boyutu, şiddet uygulayan kişi yaptıklarına bahane bulur. Son ve dördüncü aşamada ise,( balayı aşaması),şiddet uygulayan erkek gönül almaya çalışır, gerilim azalır. Şiddet uygulanan durumun normale dönmesi için genellikle yapıcı bir tavır sergiler; ta ki tekrar gerilim aratma aşamasına yeniden dönene kadar!!!

   
 5. teşhis hep yanlış konulduğu için doğru tedavi uygulanamayan bu sebeple asla önüne geçilemeyecek olan durumdur.

   
 6. sadece fiziki değil manevi olarak da maruz bırakıldığı yıpranma sebebi

   
 7. Ata erkil kültürün vazgeçilmez eğilimidir. Hiç bir durumda şiddet tek taraflı değildir. Olamaz.

  Erkek şiddet eğiliminde iken kadının sessiz olma hali gerçekleşse öfke dinecektir.

  ...

  Kadına şiddet yerine öfkeyi dindiren kadın imajında durulmalıdır.

   
 8. Her ne olursa olsun hiç bir şekilde başvurulmaması gereken bişey bu.. Ne demek kadın sessiz kalsa öfke dinecek diye bişey yok. şiddet acizliktir. gücünün yettiğine şiddet uygulasın da görelim.

   
 9. güçlünün güçsüzü yenmesidir.

  ha tabi ki erkeğin uğradığı psikolojik şiddeti belirtmek lazım. sevgili sürecinde yapılan tripler, nişan düğün hazırlıkları, hamilelikte yaşananlar, çocuk büyütme aşaması, gelin-kaynana ilişkileri, ekonomik baskılar vs.

   
 10. Kuran ı kerim den gelen hak. Nisa 34 cok net.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.