1 2 3 4 5 6 7 8

kabakulak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Tükürük bezlerinin, özellikle kulak altı bezlerinin iltihaplanmasıyla beliren bulaşıcı, salgın ve ateşli bir hastalık.

   
 2. genellikle çocuklukta geçirilen bir hastalıktır.

   
  (Bkz: sağlık)
 3. Çocukların bu hastalığı, kulağın kafayı kaplayacak derecede büyümesi olarak düşünmesi; Adı üstünde çocuktur, hayal gücü fazlasıyla geniştir. Hastalık sırasında duyuların karmaışık hale gelmesi benim açımdan ilginç bir tecrübe olmuştur.Örneğin tatlı tuzlu gibi gelebilir, sert bir nesne size yumuşacık gibi görünebilir.

   
 4. çocukken,kulakların şişip kepçe şeklini alacağını düşündüğüm hastalık.

   
 5. yetişkinlerde görüldüğünde nadiren de olsa kısırlığa yol açan hastalık.

   
 6. yüzün bir tarafının top gibi şiştigi, zonk zonk zonkladığı bulaşıcı hastalık.

   
 7. doktordan zamanında duyduğum kadarıyla çok ağır geçebilen bir hastalıkmış. kulak ağrısı, şişlik ve ateş en büyük belirtileri. günlerce ağır olarak geçirenlerin yanında bende 3-4 saat sonra geçmiştir. doktor bile bu nasıl kabakulak böylesini de hiç görmedim diye beni eve göndermiştir. gözlüklü doktor amcayı hatırladıkça hep gülerim. iyi ki öyle atlattım bitti gitti diye düşündürür. yoksa kulak ağrısı çok zor olsa gerek.

   
 8. çocuk hastalığı.

  çocuk hastalığı olmasına rağmen eğer küçükken kabakulak olmamışsan, kaç yaşında olursan ol, kabakulak olma olasılığın olduğu söylenir. bu durumda ben en büyük aday oluyorum. çocuk hastalıklarının hemen hepsini çıkardım ama bu olmadı. hatta lisede arkadaş kabakulak olmuştu da hepimiz korkmuştuk, bize de bulaşırsa diye.

  hatta bir arkadaş kabakulak olmuş ve kulaklarının arkasına güvercin koymuşlar. guklayıp durdu diyor, tabi birileri tutmuş kuşları. (çok gülmüştük bu uygulamayı duyunca)

   
  (Bkz: çocuk hastalıkları)
 9. bulaşıcı bir hastalık.

  çocuklarla birlikte geçirdiğim hastalık. Karatinaya almıştık evi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.