1 2 3 4 5 6 7 8

ıspanak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yapraklarından yemek yapılan kış sebzesi. temel reisle özdeşleşmiştir.

   
 2. temel reis yediğinde anında etki yapıp güç veren ben yediğimde ise sadece dişlerimi kamaştıran bir sebze, böreği güzel olur ama.

   
 3. sanıldığı gibi demir ihtiva etmeyen ama calsiyum içeriği az olmayan böreği sarması boranisi yumurtalısı hatta keki pastası bile oldukça lezzetli olan geniş yeşil yapraklı sebze

   
 4. küçükken yersek temel reis gibi olup kabasakal'ı pataklayacağımızı sanmamızı sağlayan ama bu ümidi hiç gerçekleştirmeyen bitki. ben zaten çok haz etmem.

   
 5. demir eksikliğinden dolayı takviye ilaç kullanan insanın kereviz ile birlikte uzamnlar tarafından belirtilen ölçülerde karıştırılarak kür olarak kullanıldığında kansızlığa çözüm olduğu belirtilen, içinde prolin, beta caroten, folacin, çinko, rubidium gibi etkin maddeler bulunan, depresyon hastaları için de maydonoz veya tere ile birlikte kürleri yapılıp hastalara takviye tedavi olarak sunulabilen bir sebzedir..

   
 6. temizlenmiş paketli olanlar dışında yiyemediğim, temizlerken işkence çektiğim için vazgeçtiğim sebzedir.

  teker teker yapraklarını saatlerce yıkamama rağmen hala kum olduğunu düşündüğüm için psikolojik olarak tüketmediğimdir.

  hamur işlerine çok yakışır kendisi.

   
 7. temel reisin başlıca besin kaynağı. içindeki demirle, yediğinde bir anda pazılarını demir gibi yapan yiyecek.

  etli ve etsiz çeşitleri bulunsa da, her ikisi de gayet güzel bir tad bırakmaktadır. yoğurtsuz tadı tuzu çıkmayan yiyeceklerdendir.

  Şöyle bol yoğurtlu, ekmeği bana bana misler gibi yenir. Ayrıca böreklerin de vazgeçilmez malzemesidir. Peynirli olanlarıyla yarışır fakat kanımca ıspanaklı börekler her daim bir adım öndedir.

   
 8. demir bakımından çok zengin olan, yenmesi tavsiye edilen yiyecek. temel reis çizgi filmi sayesinde çocuklara sevdirilmek istenen, ıspanağı yediği zaman güçlendiğine şahit olduğumuz ama yediğimiz zaman bir temel reis olmayı bir türlü başaramadığımız sebze.

   
 9. temel reisin yiyerek kaba sakalı dövüp safinazı kurtardıgı besin

  demir vitamini olarak güclü bir besin kaynagı.

   
 10. kış sebzesi olarak tezgahlarda bolca gördüğümüz ve toprağa yakın yetişen bir bitki olduğu için demir açısından zengin olan, özellikle böreği harika olan sebze.

  temizliği biraz zahmetli ama sonuca bakmak gerekiyor dedirten sebze.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.