Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/insanliktan-nasibini-almamis-kisi/
Yazdırılma Tarihi : 31 Mayıs 2020 Pazar 12:30

İnsanlıktan nasibini almamış kişi

 

 1. Insanlık vasıflarına sahip olamayan kendisini geliştirememiş,insan olmanın erdemini ulaşamamış kişilere söylenir.

  Ahlak ve erdem gerçek insan olabilme yolunda temel taşlardır.

  Yol üzerinde gördüğüm elleri bir çınar ağacının gövdesini andıran yaşlı,cılız,kamburu çıkmış bir amcanın ekmeğini kazanmak için kemanın tellerine dokunduğu aynı zamanda sanatını icra ederken,bir anda karşı yol kenarındaki mağazaların birinden üzerine bir kova su atılmasıyla birlikte kurduğum cümledir..yaşlı adam,keman,kemanın kutusu,kutu içindeki üç beş kuruş sular içindeydi.adamcağızın yüzündeki ekşimsi ifade her şeyi apaçık gösteriyordu.zümrüt yeşili gözleri nemli,elleri buz gibiydi.ürkek ve son derece üzgün bir ifadeyle bir şeyler söyledi.üzüntüsüne rağmen kelimeleri dikkatli seçmesi dikkat çekiciydi.

  Benliğini etten kemikten ibaret olduğunu zanneden insanı hayvandan,bitkiden ayıran özelliklerden yoksun insan müsveddesi mahluka çevreden tepki gösteren birilerinin olması bi nebze rahatlatmıştı.

  "İnsan için usulune uygun olmaktan,iyi olmaktan daha güzel ve meşru bir şey yoktur", der Montaigne Bu gönderiyi destekler niteliktedir.

  16.02.2020 14:05 M00NB0W
 2. İnsan ve insanlık farklı şeyler dedirten başlık.

  16.02.2020 21:52 supporters.
 3. görünümde insan olup ruh aleminde insanlık özelliği taşımayan kişi

  17.02.2020 13:54 SalihŞahin
 4. kime göre ve neye göre olduğu bilinmeyen, kriterleri net olarak belirlenmemiş söz öbeği.

  Söz öbeği içerisinde geçen "nasibi alamamak" ifadesi dini kuralların geçerli olduğu toplumsal yapılarda üretilen söz öbeği görünümü yansıtmaktadır.

  18.02.2020 15:11 volkinko
 5. Bencil, hayatı kendi üzerine kurmuş değer ve yargılara saygı olmayan takdir ve beğenme duygusundan uzak insanlar için kullanılan söz öbeği.

  18.02.2020 18:04 metin_alkan