1 2 3 4 5 6 7 8

İnsanlıktan nasibini almamış kişi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Insanlık vasıflarına sahip olamayan kendisini geliştirememiş,insan olmanın erdemini ulaşamamış kişilere söylenir.

  Ahlak ve erdem gerçek insan olabilme yolunda temel taşlardır.

  Yol üzerinde gördüğüm elleri bir çınar ağacının gövdesini andıran yaşlı,cılız,kamburu çıkmış bir amcanın ekmeğini kazanmak için kemanın tellerine dokunduğu aynı zamanda sanatını icra ederken,bir anda karşı yol kenarındaki mağazaların birinden üzerine bir kova su atılmasıyla birlikte kurduğum cümledir..yaşlı adam,keman,kemanın kutusu,kutu içindeki üç beş kuruş sular içindeydi.adamcağızın yüzündeki ekşimsi ifade her şeyi apaçık gösteriyordu.zümrüt yeşili gözleri nemli,elleri buz gibiydi.ürkek ve son derece üzgün bir ifadeyle bir şeyler söyledi.üzüntüsüne rağmen kelimeleri dikkatli seçmesi dikkat çekiciydi.

  Benliğini etten kemikten ibaret olduğunu zanneden insanı hayvandan,bitkiden ayıran özelliklerden yoksun insan müsveddesi mahluka çevreden tepki gösteren birilerinin olması bi nebze rahatlatmıştı.

  "İnsan için usulune uygun olmaktan,iyi olmaktan daha güzel ve meşru bir şey yoktur", der Montaigne Bu gönderiyi destekler niteliktedir.

   
 2. İnsan ve insanlık farklı şeyler dedirten başlık.

   
 3. görünümde insan olup ruh aleminde insanlık özelliği taşımayan kişi

   
 4. kime göre ve neye göre olduğu bilinmeyen, kriterleri net olarak belirlenmemiş söz öbeği.

  Söz öbeği içerisinde geçen "nasibi alamamak" ifadesi dini kuralların geçerli olduğu toplumsal yapılarda üretilen söz öbeği görünümü yansıtmaktadır.

   
 5. Bencil, hayatı kendi üzerine kurmuş değer ve yargılara saygı olmayan takdir ve beğenme duygusundan uzak insanlar için kullanılan söz öbeği.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.