1 2 3 4 5 6 7 8

inşaallah kelimesinin yanlış yazılması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Allah izin verirse Allah inşa ederse anlamına gelen bu duanın doğru yazılımı çift a ile olup İnşaallah şeklinde olmasına rağmen genelde tek a ile yazılıp inşallah şeklinde yazılmaktadır.

  hele birde işalah şeklinde yazıp söyleyenler vardır ki ağızlarına kürekle vurulması gerekmektedir,(sözlük formatı gereği gülücük konulamamıştır.)

   
 2. yazarken her zaman çift "a" ile mi yoksa tek "a" mı diye tereddüt de kalmama sebep olan, #111k entry sayesinde doğrusunu öğrendiğim kelimenin yazılış şekli.

   
 3. orjinal yazımında ve telaffuzunda iki tane olan "a" sesinin tek a ile söylenmesidir.

  maşaallah kelimesinde de aynı durum geçerlidir .bir de selamün aleyküm ve es-selamü aleyküm şeklinde selam verme konusunda yaşanan yanlislik durumu vardır. doğru kullanımı yukardaki iki yazımdır.ama es-selamün aleyküm doğru kullanım değildir. Çünkü elif lam takısı alan kelime tenvin (un/ün) ile bitemez. ..

  şeklinde açıklanabilecek başlık.

   
 4. maşaallah kelimesinde de aynı durum söz konusudur.

   
 5. sosyal medya insanının dini kullanırken reklam yapma biçimcilik döngüsü sebebiyle ya iki tane a harfiyle yazması veya ortadaki a ları bilerek büyük harfle yazması durumlarıdır.

   
 6. hadi artık doğru yazarız, inşaallah

   
 7. Türkçe iki sesli harfin yanyana gelmediği ve yazıldığı gibi okunan bir dil olduğu için Arap değilseniz eğer sizin için doğrusu inşallahtır

  Allah'ın böyle saçmalıklara neden takılmayacağını düşünmeyi ise sizlere bırakıyorum

   
 8. insanlara hakaret etmedende inşaallah kendinizi ifade edebilirsiniz, konu saçmalık değildir zaten kelime türkçe değildir, latin harfleriyle yazılmış arapça kelimedir. kelimenin orjinal yazımında da latincede iki a yan yana gelebilir.

   
 9. Konu bana ve benim inandığım Allah'a göre saçma zaten champ

  Konuyu herkes istediği mantığın çerçevesine oturtabilir.biz oturtamadık, oturtamayacağız vesselam

   
 10. Rica ederim ne demek, konu zaten biz müslümanlar için, sizlik bişey yok.

  sizin görüşünüze, inancınız,tabi ki karışamam, hakaret olmadığı sürece saygılıyız.herkes inancında hürdür

  İsteyen bizim gibi Allaha tapar inanınır, isteyen ota çöpe güneşe, sokaktaki köpeğe, ite, eşeğe ata puta tapar, isteyen krem peynire tapar acıkınca yer.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.