1 2 3 4 5 6 7 8

ilk izlenim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bir nevi önyargı, ancak karşimizdaki insanin kisilik ozellikleri hakkinda belli bir fikre varmamizi saglar..

  Yanilma payi her zaman icin vardir

   
 2. zaman geçtikçe birbirini daha fazla tanımaya başlamasıyla önemini kaybeden izlenimdir. dolayısıyla karşınızdakiyle samimi olmadan önceki zaman dilimi için önemlidir

   
 3. cok kisa bir ani icermesi ve yaniltici olmasi sebebiyle izlenim turlerinin en kotusudur.

   
 4. hiç tanımadığınız birini çok önemli bir konuda telefonda aradığınızda ''şu an meşgulum akşama ararım.'' deyip on beş gün sonra arıyorsa ve saçma sapan sudan sebepler öne sürüyorsa ilk izlenim yanlış bir olgudur demek yanlış olur.

   
 5. görüntü olarak değil de sezgisel olarak önemli gibi.

   
 6. Kişinin oturuşu,kalkışı,üslubu,yaklaşımı ile siz de oluşturduğu ilk intibadır

  Vücut diline ve davranışlarına bakarak karşınızda ki kişi hakkında iyi ya da kötü,pozitif ya da negatif bir çıkarıma varırsınız

  Ve ilk hissettiğiniz o duygu ilk gün ne ise son ana kadar değişmez.Ne hissettiyseniz durum o dur.

  fakat çoğu zaman bunu görmemeyi,kendimize bile seslice söylememeyi seçiyoruz.

   
 7. İnsanlar genelde oldukları insan yerine, olmak istedikleri insan gibi görünmek istedikleri için hem kendilerine hem de çevrelerindeki insanlara dürüst ve samimi yaklaşmazlar. Ya haklarında doğruyu söylemezler, yalana başvururlar ya da eksik bilgi vererek bilinmesi gereken bazı önemli gerçekleri saklarlar.

  Hâl böyle olunca herkesi kendi gibi sanan bir insan, yeni tanıdığı bir insanı kendi gibi dürüst beller ve her dediğini doğru ve samimi kabul ederek, "ne kadar da iyi bir insanmış, keşke daha önce tanısaymışım" düşüncesiyle bu insanla tanıştığına mutlu olur. Ancak zaman geçtikçe öyle ya da böyle karşıdaki kişi bir yerden kendi iç yüzünü açığa çıkarır, olmak istediği rol ile kendi benliği çelişir, bu çelişki karşı taraf tarafından fark edilir ve ilk izlenimin yanıltıcılığı bir kez daha kanıtlanmış olur.

  Bunun tam tersi olan durumların yaşanması da mümkündür. Baştan itici gelen, "bu ne biçim insan, ancak merhaba merhaba derim" denilen insanlarla aynı ortamı paylaştıkça, kişinin sanıldığı gibi olmadığı, ilk günün azizliğine uğradığı, aslında iyi arkadaşlık kurulabilecek biri olduğu anlaşılabilir.

  Özellikle ilk izlenimdeki yanılsamalar daha genç yaşlarda yaşanır, kişinin yaşı ilerledikçe, tanıdığı insan sayısı arttıkça, deneyimleri sonucu yanılma payı en aza indirgenir ancak hiçbir zaman sıfır olmaz.

   
 8. Görüntü tavır üslup açısından ilk tanıdığın insan...bunun akabinde olumlu bir izlenim olduğunda tanıma isteğinin de artması,biraz ön yargı da oluşturabiliyor yanlış da anlaşılabilir ilk izlenim fakat,iletişimin sürdürülebilmesini de olumlu bir ilk izlenim de önemlidir zannımca:))

   
 9. ilk izlenim edinmenin kolaylaştığını söyleyecek fazla kişiye rastlamayız.

  kime sorsak:

  hayır, olur mu öyle şey, tabi ki ilk görüşte bir fikir edinemeyiz, kişiyi yakından tanımak için onunla uzun süre vakit geçirmek gerekir ve bunun benzeri şeyler söylerler.

  gerçekte ise şöyle olur:

  bakar, süzer, dinler...

  - tipik ......... der ve not verir.

  bence bunun en önemli nedeni insanların artık kendilerine ait fikirleri

  olmaması olabilir.

  bir hocaları demiş ki: çağımız ortaklıklar ve birleşmeler çağıdır.

  hangi çağ öyle olmadı ki ?

   
 10. İlk izlenim: bir şeyin nasıl devam edeceği ya da devam edip etmeyeceği konusunda zihinde oluşan taslaktır. Kadınların ilk izlenim konusunda erkeklerden daha isabetli akıl yürütüyor olması ilk izlenimde sezgiselliğin önemli olduğunu gösterir. Kadınlar, erkeklere göre pek çok veriyi aynı anda ve daha tutarlı bir şekilde işleyebilir. Yine de erkekler için de sezgisellik mümkündür.

  Bir insanı, kadın ya da erkek, tanımak için ise ne ilk izlenim ne de yaşanmışlıklar belirleyicidir. Son noktayı hangi gerekçe ile ve nasıl koyduğunuza bakılır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.