1 2 3 4 5 6 7 8

ikilem

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. birden fazla seçenek arasında kalma durumu

   
  (Bkz: Çelişki)
 2. dilemma

   
 3. karasız kalma durumu.

   
  (Bkz: Kararsızlık)
 4. Erasmus'un Deliliğe Övgü'sünde timsah yanıltmacaları olarak bahsi geçen durum.

  "...Bir kadın çocuğuyla nehir kıyısında oturmaktadır. Bir timsah gelir ve kadının çocuğunu kaçırır. Ama kadına bir soru soracağını ve doğru yanıtı vermesi halinde çocuğunu geri vereceğini söyler. Timsah sorar: Çocuğunu geri verecek miyim, vermeyecek miyim? Kadının yanıtı, hayır vermeyeceksin, olur. Yanıt doğru olduğundan, timsah da sözünü tutar ve çocuğu geri vermez. Eğer geri vereceğini söyleseydi, yanıt yanlış olacağından, çocuğu yine geri vermeyecekti."

   
 5. #3ptk entrysinde ikilem olduğunu düşünmeyenlerdenim. timsah kadının doğru yanıtı vermesinden sonra dürüst davranmamıştır. timsah şartlı bir cevaba binaen davranış göstereceğini beyan ettiğinden yapmayı kafaya koyduğu davranışı değiştirmesi gerekirdi. demek ki timsahların sözüne güvenmemeliyiz.

  akşam akşam bir timsah yüzünden bu kadar gerilmemeliydim.

   
 6. önüne iki seçenek konulan insanın içine düştüğü durum.

  bir sürü seçenek konsaydı, onlam, yüzlem, binlemde de kalabilirdi.

  insanların çok fazla seçeneği olmasın diye sistemi ayarlayıp duruyorlar.

  böylece davranışlarını kontrol etmek daha kolay oluyor.

  baş ağrısı olmayalım, fazla ayak altında dolaşmayalım, plan ve programları aksatmayalım, risk oluşturmayalım, kaynaklara atlamayalım, sanalla idare edelim, sentetikle idare edelim, havasını alalım diye.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam