1 2 3 4 5 6 7 8

iç huzur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. insanın kendi içindeki hissettiği dinginlik ve mutlu olma hali.

   
  (Bkz: Huzur)
 2. her insanın ihtiyaç duyduğu,iç dünyanla barışık olma hali.

   
 3. ihtiyaç duyduğum hissiyat.

   
 4. arayıp bulunamayan varlığına inanması zor olan

   
 5. Kimyada iç enerji diye termodinamik bir kavram vardır. Sistemin sahip olduğu atomik ve moleküler boyutta tüm kinetik ve potansiyel enerjilerinin toplamıdır diye ifade ederiz, bağ enerjileri, çekirdeğin enerjisi, titreşim, öteleme, dönme enerjileri, elektronların enerjisi vb. Enerjiler bu kapsama girer. İç huzuru da iç enerjiye benzetirim. Kişinin sahip olduğu kinetik ve potansiyel enerjilerinin toplamıdır, kendini mutlu hissedilme, psikolojik ve bedensel sağlık hâli, stresten uzak olma, korku, tedirginlik hissetmeme, kafasının ve vicdanının rahat olması vb. Duyguların bütünüdür. İç huzuru gerçek anlamda başkaları dışardan farkedemez ancak kişinin kendisi bunu yüksek doygunlukta hissedebilir.

   
 6. iç huzuruyla iyilik şu anda sözlükte alt alta gelen başlıklar.

  biri öbürünün sebebi.

   
 7. İç huzur: stres faktörlerinin potansiyel varlığına rağmen kasıtlı bir psikolojik ya da ruhsal sakinlik durumuna işaret eder.

  Gönül rahatlığı genellikle mutluluk ve memnuniyetle ilişkilidir.

   
 8. konuyla ilgisinin doğru ya da yanlış olduğuna emin olamayacağım örneklerle kendimce konudan anladığımı ifade edeceğim.

  yürüyorsunuz. yolda araç trafiği de mevcut. yolda bir vida veya çivi gördünüz. bunu kenara çekerseniz araçların lastiğinin patlamasını önlemiş olabilirsiniz. çekmeyi düşünüp çekmezseniz ve bu iş kafanızda yer ederse iç huzur gitti! demektir.

  anaya, babaya, evlatlara zamanında iyi davrandıysanız, kalplerini kırmaktan sakındıysanız, gönüllerini hoş tuttuysanız, isteklerini mümkün olduğunca yerine getirmişseniz iç huzur doruklardadır. aksi takdirde durum kötü.

  fırından ekmek almışsınız sıcacık, dumanı üstünde. yolda yürürken bir kedi ekmek poşetine bakıp miyav dedi. bir lokma ekmeği kediden esirgememişseniz dünyalar sizin olmuş demektir.

  ama boş veren, vurdumduymaz bir durumunuz varsa iç huzurdan bahsetmeye gerek yok.

  geçmişte, yapılması önemli bir işi gereği gibi yapmayı akıl edebilecek yetkinliğe sahipseniz ve bu iş size sinyal verdiyse, bu işi yaptıysanız kafa rahat olur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.