Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8

hiperaktivite

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle çocuklarda görülen ve yerinde duramayan, aşırı hareketli çocuklar için kullanılan, aileleri ve öğretmenleri gerçekten zor durumda bırakan, bir davranış bozukluğu olarak kabul edilen, çevremdeki pek çok çocukta gördüğüm ve acaba giderek artıyor mu diye düşündüğüm durum.

   
 2. yaramazlık yapan çocuğuna her annenin istisnasız koyduğu teşhis.her hareketli çocuk hiperaktif midir ,hiperaktif olmayı hareketlilik ile ayırt etmenin koşulları nelerdir bunlar elbette uzmanların açıklığa kavuşturması gereken konu.

   
 3. İzlediğim İngiltere yapımı bir belgesele göre hiperaktivitenin zekanın ileri ya da geri olmasıyla bir ilgisi olmayıp hiperaktif insanların beyinlerindeki belli bir bölgenin olması gerektiği büyüklükte olmadığı tespit edilmiş. Ancak bu durumun hiperaktivite nedeniyle mi geliştiği yoksa öyle olduğu için mi hiperaktivite oluştuğu net olarak açıklanamıyor. Belgeselin sunucusu kendisine de böyle bir teşhis konulduğundan bahsediyordu. Teşhisin konulabilmesi için oldukça uç noktada bazı bulgular gerekiyor.

  Hiperaktif insanların ortak özelliği belli bir konuya odaklanamamaları , sürekli daldan dala konmaları, risk almayı sevmeleri, aşırı hareketli ve atak olmaları, bir işe başladıktan sonra onu tamamen unutup başka bir konuya yönelebilmeleri.

  Şöyle bir bölüm dikkatimi çekmişti: İnsanlığın bu yapıda insanlara da ihtiyacı var, tarih boyunca bu yapıdaki insanlar cesurca keşifler yapmışlar, yenilebilir gıdaları bulmuşlar, gidilemez denen yerlere gitmişler , hiç düşünmeden kahramanlıklara imza atmışlar.

   
 4. teşhisi konmuş bir tanıdığım var onunla konuşurken cümlelerim hep havada ve yarım kalıyor başlığı. Alıştığımdan onunla konuşurken tek kelimelik cümleler kuruyorum. "evet" "hayır" "iyidir" gibi.

   
 5. Enerji bombası yutmuş tazmanya canavarı gibi yerinde duramayan, şimdi hangi yaramazlığı yapsam da rahatlasam diye kafasında binbir tilki dolaşan afacan çocuklarda olduğu varsayılan ancak teşhis konulması için tek kriterin yerinde duramamak ve yaramazlık olmadığı, erken yaşta tanı konamazsa ilerde ciddi sorunlara yol açabilecek psikolojik bir rahatsızlıktır.

   
 6. hipoaktivite sorunu olmaktansa hiperaktivite sorunu olması daha iyidir. tabi keşke ikisi de olmasa ama hareketlerde fazlalık sağlığa da uygun. hareketsizlik sonucu çok fazla hastalık ortaya çıkabiliyor çünkü.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.