1 2 3 4 5 6 7 8

haksızsam haksızsın de

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kendinden emin olan yada kendini haklı sanan kişinin bir konuda yada tartışmada savunduğu tezin sonucunda onay beklemesi,o kadar kendine güveniyordurki haksız bulunuyorsa bunuda çürütecek savları vardır,bunu ifade eden,bir tür meydan okuyan deyim.

   
 2. söyleyen haksız da olsa ardından evet haksızsın lafının geldiğine şahit olunmayan söz öbeği. söyleyen öyle derinden öyle içten öyle duygusal öyle kesin bir şekilde söyler ki zıddının olması mümkün değildir.

   
 3. yaptığı eylemde destek arama çabasının ve onaylanma isteğinin göstergesidir . cümleyi kullanan muhtemeldir ki kendi bile söylediği yada yaptığının doğruluğuna henüz kanaat getirmemiştir

   
 4. bir şey anlatırken anlattıklarının doğru olduğunu onaylatmak isteyen, her lafının arasına bu cümleyi koyarak karşı tarafı pasif duruma getiren, daha sonra itiraz hakkını baştan yokeden kişinin davranışı.

  dermiyiz, demeyiz, anlatan öyle bir anlatır ki, laf kalabalığına boğar ki, dinleyenin düşünmeye vakti yoktur, bu can alıcı soru sorulunca da, evet demek zorunda kalır.

   
 5. insanın kendisi için önem arz eden bir konu hakkında öznel yargılarla açıklamada bulunup sonunda kendini onaylatmak amacıyla söyledi cümledir. merak ettiğim evet haksızsın dense ne tepki verileceğidir.

   
 6. insanların haklı olduklarını, bu konuda kendilerine hak verilmesi gerektiğini, karşıdakinin de haklı olduğuna artık inanmasını, haksız olduğunu söylememesi gerektiğini belirten ifade..

   
 7. kişinin bir olayla ilgili olan biteni en ince detaylarına kadar anlatıp, kendi yaptıklarını ve söylediklerini haklı görmesi sonucu, karşısındakinden onay almak için sorduğu sorudur.

   
 8. iki taraf arasında söz düellosunun bir sonuca varması için "nokta" işlemi gören cümledir.

   
 9. haklıyım diyorum ben sende bunu onayla demenin aba altından sopa gösteren tür, yorumudur.hele bir haksızsın de gör başına ne gelecek der gibidir kullanan.

   
 10. aslında kendisi de haklı olup olmadığından emin değildir, hatta haklı olmadığı hususunda vicdanında rahatsıslık hissediyordur, aslında karşısındaki kişinin de kendisini onaylamadığını hissedince işte bunu söyler "haksıssam haksıssın de" böyle durumlarda karşısındaki de yapmacık samimiyetten usak cevaplar verir, bu soruyu soranlar genellikle o anın otoritesidirler ve kendilerinin teksip edilmeyeceklerini de bilirler, yani bu sösün asıl maksadı hadi beni yalanla da görelim bakalım ne oluyor! şeklindedir

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam