1 2 3 4 5 6 7 8

güneş dil teorisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bizzat gazi mustafa kemal atatürk tarafından desteklenen ve türkçe'nin dünyadaki ilk dillerden hatta tüm dillerin anası olduğunu savunan görüş. türlü örneklerle desteklenmeye çalışılmıştır. güneş dil nazariyesi de denir.

  ingilizce'nin türkçe'den türediğine kanıt olabilecek bir örnek:

  ilkel insanlar güneş'e tapınmaktaydı ve bu nedenle güneş'e türlü kurbanlar adanırdı. kurban kesmek ve kurban adamanın türkçesi sunmaktır. ingilizce güneş nedir? sun. bu şekilde sun kelimesinin türkçe sunmak kelimesinden türediği düşünülmektedir. ve ingilizce'nin atası türkçedir.

  arapça için:

  hüküm kelimesindeki ök türkçe ük yani akıl demektir. um da isim yapmak için kullanılan eklerin kökenidir. yık-ım, çek-im örneklerinde olduğu gibi. şimdi ne var elde ökum, zamanla da hüküm olmuştur tabii.

  niagara şelalesi için 'ne yaygara!', amazon nehri için 'amma uzun', kültür için 'keltirmek' örneklerine girmeyelim şimdilik. ha bu arada bu da benden;

  viagra ---> ve yaygara!

  örnekler gelecektir...

   
 2. Bir çok kelimenin türkçe kökenli olduğu iddia edilen teoridir. Ortaya atıldığı dönem içerisinde yabancı devletleri araştırmaya teşvik etmesi sebebiyle asıl amacına ulaşmıştır.

   
 3. 1932'de tdk ile başlayan türkçeyi ölümüne! sadeleştirme tezidir ve sınıfta kalmıştır. çünkü yaşayan dile %10'lar yerine neredeyse %70'ler seviyesinde neşter vurulmuştur. atatürk'ün lokal anestezi ile sadece müdahale edilsin dediği türkçemiz neredeyse masada kalacaktı.

   
 4. günümüzde bazı yüzeysel çabalarla yabancısı yerleşmiş sözcükleri daha iğreti olan Türkçeleriyle değiştirme gayretinde olanların sürdürdüğü, dilin bir su gibi kendiliğinden akıp yolunu bulacağını bilmeyenlerin üstlendiği akımdır..

   
 5. ingilizce için verilen bir örneği şu şekilde olan teori:

  eski türkler geceleri ay'a ok atma yarışında bulunurlarmış. kimin attığı ok yükseklere ulaşıp artık gözden kaybolursa hep bir ağızdan ok ay! ok ay! ok ay! diye tempo tutarlarmış. bu ünlem zamanla batı dillerinde okay, yani okey (tamam) manasına gelmeye başlamış.

  vallahi ben demiyorum.

   
 6. m.kemal'in nazariyesini dinlemeyen kemalcileri tesbit ettiğimiz başlık.

  bakın, işte bu kelime arapça farsça demeyiniz.

  zaten hepsi türkçeymiş...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.