1 2 3 4 5 6 7 8

fiyatların düşürülmesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. artan abartılı fiyatların aylar sonra normale döndürülmesi adına yapılan açıklamalardır. haberi alır almaz alış veriş yapmayı durdurdum ve beklemeye geçtim. şu anda arabanın elli bine, ay çiçek yağının otuz beş liraya, salçanın dört liraya, mazotun beş liraya, portakalın iki liraya, makarnanın bir buçuk liraya, unun iki liraya, elektriğin elli kuruşa, doğal gazın bir liraya, kırmızı mercimeğin beş liraya, yumurtanın kolisinin on iki liraya, peynirin on beş liraya düşürülmesinin ardından yavaş yavaş para harcamaya başlayacağım. gönül ister ki bu fiyatlar daha da çok düşürülsün.

   
 2. oysa ki abartılan bir durum olduğu ve gerçekte böyle bir şeyin yani yüksek fiyatın olmadığını ne çok dile getirmişlerdi. gerçeklerden kaçınılamayacağını gösteren durum.

   
 3. "Şişen fiyat düş demeyle düşmez" dediğim durumdur.

  Abartılı bir durum var mıdır? Elbette, binlerce kalem mal içerisinden 3- 5 tanesinde fırsatçılık yapanlar elbette vardır. "Haa yok efendim, bu fiyatların hepsi şişirmece, hükümetin hiç bir suçu yok, bak indirin diyor ama indirmiyorlar" kafasındaysan, iki gün sonra soğan dikecek adam bulamazsın açlıktan da geberir gidersin.

  Piyasada fiyatlar fırladıysa bunun bir sebebi vardır. Fırıncının başına polis dikerek, pazarcıya ceza keserek fiyat düşmez.

  Fİyatlar şöyle düşer: gider şu köşeye bir okul yaparsın. dersin ki:"bu okula gerçekten önem vereceğim, bu okula yerleştirdiğim 100 çocuk için gerçekten para harcayacağım..." Sonra bu dediğini yaparsın. o çocuklara çok kaliteli eğitim verirsin. din öğretmeni atamış olmak için gereksiz gereksiz 4 farklı din dersi dayamazsın. Sonra o çocuklar mezun olduğunda: "yavrularım devlet babanız olarak sizin şu kadarınızı amerika'ya, şu kadarınızı almanya'ya, şu kadarınızı kore, çin, ingiltere vs.'deki iyi üniversitelere okumaya gönderiyorum, geri gelin bu memleket için çalışın". onlar tabi gider oraya gelir. hepsi zehir gibi çocuklar olur. sonra kuru betona gömeceğin paraları cebinde tutar bu çocukların gelmesini beklersin. Onlar gelir ve sorarsın:" nasıl bir üretim tesisi açacağız? neler öğrendiniz, ne yapalım? "

  Onlar da der ki: şuraya şu, şuraya şu, şuraya da şunu açıyoruz baba, bunlar bizim geleceğimiz, bunlar trend olan ve olacaklar..." sen de baba olarak o tesisleri açarsın. E tabi bu çocuklardan bazıları zehir gibi de pazarlamacı ya... bu ürettiğin yüksek teknoloji ve aranan malları çantaya doldurur, gider dış ülkede satar gelirler. gelirken de tiko para, cash, döviz getirirler yanlarında. Bu giren taze dövizle sen gider biraz petrol alırsın, biraz borçları ödersin, gerisini de akrabaya değil, halka pay edersin. bu şekilde vergi almadan petrol alabildiğin için, petrol neredeyse bedavaya gelmiş olur, ve fiyatı düşer. e araçların da fiyatları düşer. çünkü ötv gibi saçma salak bir vergiye ihtiyacın kalmadı. e sırf bu 100 çocuğun sattığı alet edevat sayesinde sırayla her şeyin fiyatı düşüyor... Sonra ben sıradan vatandaş pazara gidiyorum. bir bakmışım her şeyin fiyatı 5 kat düşmüş. pazarcıya soruyorum, kanka neden ucuz bu domates bu kadar? o da bana: " e abi, döviz çok olduğundan döviz değersiz, tl daha değerli. E gübre 5 kat ucuzladı, mazot 5 kat ucuzladı, hayat şartları rahatladı, biz de fiyatı düşürdük. neticede rekabet var, biri düşürürken diğeri de düşürüyor..."

   
 4. masum vatandaştan beğeni toplama oluyor kendileri.

  bizim hükümet olarak hiçbir suçumuz yok, zamlar tamamen esnafın suçu ve açgözlülüğü yüzünden oluyor. her zamanki gibi hükümet hep suçsuz.

  piyasada fiyatlar ederini bulur her zaman, bir esnaf bir ürüne zam yaptığı zaman vatandaş o ürünü almak zorunda değil, gider diğer esnaftan ucuza alır. o esnaf o ürünü satamaz mecbur fiyatı düşürmek zorunda. bu şekilde zincirleme olarak piyasa dengeyi bulur. doların yükselmesinden size ne diyen bir hükümetin ekonomi yönetimi de bu kadar olur zaten.

  illa ki fırsatçılar var, birbirleri arasında anlaşma yapıp fiyatı şişirenler var. bunun önüne geçersiniz de takdir ederiz. algıya oynamayın yeter.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.