1 2 3 4 5 6 7 8

fıtrat

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yaradılış, hilkat.

   
 2. iyinin iyiliğe ;kötünün kötülüğe meyli yaradan'ın hikmeti.

  sual olunmaz...

   
  (Bkz: Kişilik)
 3. insanın doğuştan kendinde bulunan ,yaradılıştan gelen özellikleri.

  kadında; zerafet,yumuşaklık,şefkat,duygusallık,hissetme vb.

  erkekte; cesaret, soğukkanlılık, koruma güdüsü, mantıksal düşünce, muhakeme,güç vb.

   
 4. Yaratılış diye bir şey olmadığı için var olmayan 'şey' dir.

  Evrimsel süreçte milyonlarca yılda kazandığımız onca yeti ve davranışı, insanlık mirasını çöpe atmak, yok saymaktır fıtrat. Ne idüğü belirsiz, bilimsel bir karşılığı olmayan, içi boş bir 'batıl inanç' tır fıtrat... Diline dolayanlarsa gerçekle bağını yitirmiş kimselerdir. Tecrübeyle sabit.

  Selam ve dua ile...

   
 5. Ülkemizde her türlü olumsuzluğun yapıştırıldığı durum.

  '' Fıtratında var''

  Bu işin fıtratında var

  Bunun fıtratı bu... Gibi.

  Kimsenin suçu yok, olur mu hiç fıtrat bu fıtrat.

   
 6. Allah vergisi olan bireysel ve türe özgü özelliklerdir. huylar mesela fıtraten sahip olduğumuz özelliklerdir. aynı anadan aynı babadan hatta aynı sperm ve yumurtadan döllenen tek yumurta ikizlerinin farklı huylarla doğmasını evrimsel süreç falan açıklayamaz. Allahın varlığına ve hikmetine delillerden biridir.

  moleküler biyoloji ve genetik çalışan veteriner hekim bildiriyor.

   
 7. Evrimsel sürecin 'henüz' açıklayamadığı her durum için 'eşittir Allahın varlığı ve hikmeti' goygoyunun geçerli olduğunu ileri süren müthiş 'bilimsel' yorumlar gördüğümüz başlık.

  Ne günlere kaldık yahu. Allah yaratsaydı böyle olmazdın baytar merak etme. Valla bak...

  Selam ve dua ile...

   
 8. pozitif bilimlerin tüm bilinmeyenleri açıklayabileceğini sanan müthiş umutlu yorumlar gördüğümüz başlık.

  bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında deryada damla gibi. ateistler bilmediklerimizi pozitif bilimin açıklamasını beklemeyi tercih edebilir. bilim dünyasının içindeki bir çok bilim insanı 'biliyoruz' dediğimiz şeylerin bile büyük kısmının varsayımlara dayandığını biliyor, pozitif bilimlerin bütün bilinmeyenleri açıklayamayacağını öngörüyor. pozitif bilimler bilmediklerimizin karşısında öyle çaresiz ki. bilsen 'henüz açıklanamadı'derken bu kadar umutlu olmazdın gelgit merak etme. valla bak

  te Allahım ne günlere kaldık.

   
 9. "ateistler bilmediklerimizi pozitif bilimin açıklamasını beklemeyi tercih edebilir." buyurulan konu.

  pardon da, ya kimden, neyden bekleyecektik? vahiy mi gelecek yoksa? ben profesyonel bir bilim insanı olmadığım için bekliyorum evet. ama bilimle uğraşan sayısız insan, ki ateist olmaları da gerekmez, namuslu ve ahlaklı olsunlar yeter, henüz bilinmeyen konulara cevap arıyorlar. geceyi gündüze katıp çalışıyorlar. ya-sin suresinde aramıyorlar şifayı. beyinleri bilimsel yöntemlerin mantığıyla çalışıyor. bilim "nasıl" sorusuna cevap vermek için yapılır. dinler size niçin'i açıklar anca. o da yerseniz. ama nasıl'ı bilmek için bilime muhtaçsınız. muhtacız...

  nedenselliği reddedenler, diyalektikten bihaber olanlar, akıllarının basmadığı her yere allah'ı kitabı sokarlar. allah'ın olduğu yerde bilim olamaz arkadaşlar. marifet olur. marifetullah'la da anca hastalara ya-sin okur, melekler odaya girmiyor diye başı açık hemşireyi tartaklarsınız... bilim size rağmen ilerleyecek neyse ki...

  selam ve dua ile...

   
 10. allahın olduğu yerde bilim olamaz diyerek bilimin yaratıcıyı reddettiği iddiasının yapıldığı başlık.

  sen bilimle uğraşmıyor olabilirsin, bilimle fazla alakan olmadığı için bilimin her şeyi açıklayacağını sanıyor, buna inanıyor da olabilirsin...ben de bilimle uğraşıyorum, bizzati yıllardır içindeyim.üstelik son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde moleküler düzeyde gözlemler yapabilme imkanı bulunan, en çok bilimsel data elde edilebilen canlı/sağlık bilimlerinin içinde. bilimin içinden biri olarak şunu söylüyorum; o kadar çok bilinmeyen var ki...bilim insanlarının uğraştıklarının tamamı deryada bir avuç su gibi, eldeki bilimsel datalardan sonuçlar çıkarmaya çalışmak, yeni geliştirmeler yapmaya çalışmak, hepsi bu.bilimsel gelişmeleri takip edenler iyi bilir; bilimsel data akışı parabolik olarak yavaşlamakta ve bir noktada yeni bilimsel veriler elde edilemez hale gelecek.eldeki datalarla yapılan geliştirmeler teknoloji oluyor, teknolojik ilerlemeyle bilimsel ilerlemeyi aynı şey sanmayın.

  ateistin tanrıyı reddetmesi diyalektik oluyor da, yaratcıya inananın bilimin açıklayamayacağı noktaya yaratıcıyı koyması neden diyalektik olmuyor

  kuantum fiziğiyle ilgilenenler kelimelerin, harflerin gayet de metafizik etkiler verebileceğine inanabilir, düşünebilir.ya sin dersin hasta iyileşebilir, hebele hübele dersin içtiği suya üflersin sağlam insan hasta olur vs. kimisi bu olayı bilimsel perspektifle değerlendirip kuantum fiziğiyle açıklamaya çalışır, kimisi kolaycıdır büyü der allahın hikmeti der geçer.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam