1 2 3 4 5 6 7 8

farklı düşüncelere saygı duymak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. insanlara objektif yaklaşmaktır, farklı fikirlere açık olmaktır ve demokrasinin temelidir, ülkemizde çok zor olsa da bir gün elbet başaracağımızı düşündüğüm insan olmanın temeli olarak gördüğüm mesele.

  "herkes müslüman olmak zorunda değildir, herkes solcu olmak zorunda da değildir ya da herkes okumuş belirli bir kültür seviyesine ulaşmış olmak zorunda da değildir ama herkes insan olmak zorundadır."

  inananın inanmayana, sağcının solcuya, -özellikle- kendini çağdaş, toplumcu, insancıl, elit, alim ve ilerici gören yobazların tüm insanlara ve insanlığa karşı göstermek zorunda olduğu davranış biçimidir.

   
 2. ülkemizde hemen hemen her konuda neredeyse hiç kalmayan davranıştır. toplum olarak tamamen zıtlaşmış durumdayız.

   
 3. "seni sen yapan senden olmayandır" sözünü akla getiren düşüncedir

  herkes aynı düşünmek hissetmek zorunda değildir, eleştirmek hakaret etmek yerine saygı göstermek daha doğru bir davranıştır ki aynı saygıyı görmek istiyorsan tabi

   
 4. Yapamadığımız , beceremediğimiz , sahip olmadıgımız meziyet.

  Benden olmayan ölsün'cü bir zihniyette yetişiyor herkes. Ne gerek var ? Herkes senin gibi düşünse ne kadar sıkıcı olurdu dünya... farklı seslere farklı renklere bırakın sevgi saygı duymayı tahammül edemiyoruz maalesef.

  Yazık dedigim konudur.

   
 5. Kimliklerimizi azaltarak yapabilecegimiz davranış.

  Cinsiyet,din,mezhep,milliyet basta olmak üzere bu kimlikleri öne cikarmadan fikirleri öne cikarirsak gerceklesir bu durum.

  Becerebilen var mi, yok. Kimliginiz batsin. Kendiniz secmis olsaniz o kimlikleri gene gam yemicem.

   
 6. Olması gereken, ideal olandır. Fakat herkes o kadar aynı ki, kendimizden farklı olana tahammülümüzün olmayışı bundan. Özgün olmaktan uzaklaştıkca, fikirsizleştikçe, yalakalığı benliğine yerleştirdikce bir insandan farklı düşünceye saygı göstermesi beklenemez.

   
 7. Bizim ülkemizde en zor olandır.

  Herkes kendi fikrini empoze etmeye derdinde, tek doğru düşünce onunmus gibi davranması, descartesin düşünüyorum oyleyse varım söylemini, ben düşünüyorsam başkası dusunmese de olur ben daha doğru düşünürüm deme egosunda olan o kadar çok insan var ki..

   
 8. hain ve tabi ki bölücü-terör seviciliği gibi çarpık insanlık dışı kör ideolojik yaklaşımlar dışındaki tüm samimi görüşlere yönelik, karşı görüşlerden de karşılıklı aynı hoşgörünün gösterilmesinin beklendiği diyalektiğin gelişimci temelli olumlu anlayıştır.

   
 9. ülkemizde neredeyse hiç olmayandır. herkes karşıt görüşündeki insanı düşman gibi görüp bir karış suda boğacak gibi.

   
 10. ülkenin cumhurbaşkanı anayasaya uymuyorum saygıda duymuyorum diyorken nasıl olacak bu iş dediğim konu.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam