1 2 3 4 5 6 7 8

fake atmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kelime anlamı kandırma,uydurma,çakma,imitasyon olan ingilizce fake kelimesinden gelen ve basketbolda kullanılan bir terimdir.

  bir oyuncunun rakip oyuncuyu kandırarak şut atıyormuş ya da pas veriyormuş gibi yapıp şut atmaması ve rakibin de buna kanması ve zıplaması sonucunda oyuncunun zıplayan oyuncunun yanından geçerek rakibini ekarte etmesi ya da kendini boşa çıkarabilmesidir.

  tecrübeli baskebolcular çok kolay bir şekilde yapıp kendilerine faul yapılmasını sağlarlar bu hareketle.

   
 2. Sazan.avi dir. En bi sevdiğim...

   
 3. türkçesi çalımdır, çalım atmaktır. ingilizce + türkçe eylemle yapılan (cool olmak, relax olmak, combo yapmak, ping atmak) garip sözcük gruplarını kullanmamak ve türkçe karşılıklarını kullanmak gereklidir. burada sıkıntı tam türkçe karşılıklarının bulunmamasıdır. Türk dil kurumu bazen bunlara türkçe karşılıklar türetir. "yabancı sözlere türkçe karşılıklar kılavuzu"nda yayımlar. genelde çok geç kaldığı için ingilizce olan sözcük gençlerce benimsenmiş olur. (selfie yapmak = Özçekim)

   
 4. türkçesi "miş gibi yapmak" olan eylem.

  sağ gösterip sol vurmakla karıştırıldığı rivayetler arasındadır fakat fakede eylemin gerçekleşmesi gerekmez, hatta gerçekleşmemiş olması gerekir.

   
 5. basketbolda sıkça kullanılan ve izlemesi güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan hareket.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.