1 2 3 4 5 6 7 8

etkisinden çıkamamak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bizzat yaşanan ya da başkasının başına geldiği ve şahit olduğunuz bir olayın tesiri altında kalmak, psikolojik etkilerini uzun süre yaşamak, hatta hiç unutamamaktır.

  Özellikle duygularını bastırmak yerine duygularını yaşamayı tercih eden insanlar bu durumu daha çok yaşar. Çünkü olay aynı olaydır, iki kişi aynı olayı yaşasa ya da şahit olsa da, olay bu iki kişide aynı tesiri oluşturmaz. Bu da duyguları yaşama farklılığından kaynaklanır.

  kişinin, Geçmiş yaşantıları, olaylara yüklediği anlamlar, empati yapma gücü, duygusal bağlılığı gibi etmenler yaşanan bir olaydan daha derin etkilenmesine sebep olur. Bu kişiler için hayat daha zordur, çünkü her geçen gün etkisinde kalınacak, tesirinden çıkılması güç olaylar daha fazla yaşanıyor.

   
 2. İnsanın kafasında oluşan çizikler.

  Çizik olduğu için takılma yapar.

  Hatta ara sıra normal akıştan oraya atlanır.

   
 3. görülen veya yaşanılan bir olaydan veya herhangi bir şeyden etkilenip onun üzerinizde yarattığı manevi hissi üzerinizden atamamaktır. bazen izlenilen bir film, bazen gözünün önünde olan bir trafik kazası veya yaşanılan büyük bir üzüntü insanı derinden etkiler ve etkilerini uzun süre üzerinden atamaz. yaşanılan korkunç veya üzücü bir olayın ardından gece uykusunda o olayla ilgili kabus görebiliriz. akşam izleyip çok beğendiğimiz bir film vardır. o gece uyurken rüyamızda filmi görüp içine dahil olabiliriz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.