Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/eskimo/
Yazdırılma Tarihi : 10 Nisan 2021 Cumartesi 16:59

Eskimo

 

 1. Kalpleri buz tutmuş insan topluluğu. ( en azından bende o çağrışımı uyandırıyor çünkü donrucu havada Nasıl aşık olunabilir ki gülücük)

  (Bkz: buz kesmek)(Bkz: soğuk)(Bkz: buz gibi)
  14.10.2016 17:55 bolsuic
 2. İnuit ya da Yupik olarak adlandırılan, Kuzey Kutbunda yaşayan topluluklara biz Eskimo adını vermişiz. Peki bu isim nereden geliyor ?

  Kanada'da yaşayan ve Alonquian adı verilen yerli bir halk İnuitlere "Eskimo" diyor. Biz de muhtemelen bu ifade şeklini doğrudan almışız. Yine Wikipedi bilgilerine göre Ova Kricesi adı verilen dilde İnuit ve Yupik halklara "Ayaskimow" deniyormuş.

  Pejoratif yana aşağılayıcı, yergi amacı taşıyan küçümseyici özellikler barındıran bir kelime olduğu için "İnuit" denmesinin daha doğru olacağı belirtilmiş.

  12.01.2021 14:40 dermess
 3. inatla soğukta yaşamaya devam eden halk. biz türkler kutuplarda olsaydık zaten anında güneye gelirdik de eskimolar niye gelmiyor anlayamıyorum. hatta gelseler ülke olarak onları da bağrımıza basarız biz misafirperveriz. bazen onların oraya da gidip yaşamanın ayrı bir zevki olabileceğini düşünüyorum. buzu delip de çıkardıkları balıkları kardan yapılmış evin içinde afiyetle yemek... bazen de avladıkları hayvanları çevirme yapıp yiyorlar. hiç ot yemiyorlar sanki.

  16.01.2021 22:37 ali mühendis