1 2 3 4 5 6 7 8

Eskimo

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kalpleri buz tutmuş insan topluluğu. ( en azından bende o çağrışımı uyandırıyor çünkü donrucu havada Nasıl aşık olunabilir ki gülücük)

   
  (Bkz: buz kesmek)(Bkz: soğuk)(Bkz: buz gibi)
 2. İnuit ya da Yupik olarak adlandırılan, Kuzey Kutbunda yaşayan topluluklara biz Eskimo adını vermişiz. Peki bu isim nereden geliyor ?

  Kanada'da yaşayan ve Alonquian adı verilen yerli bir halk İnuitlere "Eskimo" diyor. Biz de muhtemelen bu ifade şeklini doğrudan almışız. Yine Wikipedi bilgilerine göre Ova Kricesi adı verilen dilde İnuit ve Yupik halklara "Ayaskimow" deniyormuş.

  Pejoratif yana aşağılayıcı, yergi amacı taşıyan küçümseyici özellikler barındıran bir kelime olduğu için "İnuit" denmesinin daha doğru olacağı belirtilmiş.

   
 3. inatla soğukta yaşamaya devam eden halk. biz türkler kutuplarda olsaydık zaten anında güneye gelirdik de eskimolar niye gelmiyor anlayamıyorum. hatta gelseler ülke olarak onları da bağrımıza basarız biz misafirperveriz. bazen onların oraya da gidip yaşamanın ayrı bir zevki olabileceğini düşünüyorum. buzu delip de çıkardıkları balıkları kardan yapılmış evin içinde afiyetle yemek... bazen de avladıkları hayvanları çevirme yapıp yiyorlar. hiç ot yemiyorlar sanki.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.