1 2 3 4 5 6 7 8

entry yerine girdi diyelim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bazı sözlüklerde var olan uygulama. yaşayan dilin türkçeleştirilmesi adına böyle küçük ve önemsiz görünen adımlar aslında çok önem taşıyabiliyorlar.

   
 2. kesinlikle destek verdiğim bir uygulama.

   
 3. selfie yerine özçekim marş yerine düttürü otobüs yerine oturgaçlı götürgeç diyelim o vakit hepsine uyacaksak ben varım dediğim tekliftir.

   
 4. isteyen entry isteyen girdi desin çok da fark etmez dediğim uygulama. zira girdi deyince farklı manalara çekecek baya bir yazar bulunacaktır. o yüzden kendim şimdilik entry/entıri kullanmaya devam edeceğim.

   
  (Bkz: Entry)
 5. düşünülesi başlıktır.

   
 6. kesinlikle destek verenlerin mahlaslari (nickleri, evet) ingilizceden mutesekkildir.

   
 7. Pardon ben çok yanlış anlamışım. Türkçe'yi kullanalım kullandıralım. Katılıyorum.

   
 8. ilk okuduğumda yazdığım etry tam yerine oturdu birine lafı nasıl soktum (entry yerine girdi) şeklinde anlayıp amacın Türkçemizi desteklemek olduğunu öğrenince kendime tu kaka yaptığım bir konu ..

   
 9. buraya -girdi- diye bir kelime ile işlem yapmam.

  --iletim--gönderim-önerim..olabilir ama girdi olmasın

   
 10. arkadaşlar haklı olarak eleştirmişler 'sadece bu mu var o zaman her şeyi türkçeleştirelim' diye. çok haklılar fakat unutmayalım bütün büyük yolculuklar tek bir adımla başlar. şu anda türkçeleştirme konusunda çok ciddi çalışma yapan arkadaşlarımız var. sanırım kimse 10 sene sonra 'plaza türkçesi' konuşmak istemez. yeni nesil olarak bizler istersek dilimizi -evet bu küçük adımlarla- kurtarabiliriz.

  bir örnek verecek olursak;

  bilgisayar türkiye ye ilk geldiği zaman 'bilgisayar' yerine 'computer' deselerdi şu anda hepimiz computer diyor olurduk.

  ama o dönem ki bu küçük atılım sayesinde şu anda herkes bilgisayar diyor.

  küçük bir şey mi? bence değil.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.