1 2 3 4 5 6 7 8

elalem ne der

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kendi fikirlerini özgürce yaşayamayıp , baskılara maruz kalmaktır.

   
  (Bkz: mahalle baskisi)
 2. ömrümüzce boynumuza yük olan, altında ezildiğimiz cümle.

   
 3. her daim başkalarının tepkilerine odaklı yaşama aslında yaşayamama halidir. kendine ait doğruları kuralları çizgileri olmayan insanların nitelikli yaşamdan bi'haber hayatını idame ettirme şeklidir.

   
 4. başkalarının görüşlerine göre hareket eden, bir iş yaparken acaba bu konuda nasıl düşünürler, yapsam mı yapmasam mı diye ikilemde kalma, kendi fikirlerinden daha çok çevresindeki kişilerin yapmasını istediği şekilde hareket etme.

   
 5. Başkalarını; bir de elleri,tanınmayan uzak insanları hayatının merkezine koyup onlara göre hayatı yaşamaktır.Kişiyi verimsizleştiren,özünü bastırıp farklı davranmasına yol açabilecek olayların bütününün çıkış noktası olan söz öbeğidir.

   
 6. başka insanların kendi hayatımızı yönlendirmemizde etkili olduğu ve psikolojik olarak insanın üstüne çöken baskı çeşidi.

   
 7. İnsanın dört bir yanını duvarlarla ören, yaşarken mutsuz olmasına bile sebep olabilen zihniyet..

   
 8. En büyük hapishanedir

   
 9. kendi isteklerinden çok başkalarının fikrine göre hareket eden insanların takıntısıdır.

   
 10. Yaptıgı davranışın ahlaki sorumlulugunu tasiyamayan kisinin kendisine uygun gördügü hapishane. Kendisini sürekli baskasinin gözüyle degerlendirme. Ben böyle yaparsam sunlar ne der, sen böyle diyorsun ama bir baskasi bunu ya su sekilde yorumlarsa, ben aslinda söyleyim de insanlar farkli düsünmesin diye böyle davraniyorum.

  Elalem zincirli prangadir. Taktirmayacaksin o prangayi. Cünkü sonra koparip kacsan da boynunda zincir, ayaginda prangayla kacarsin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.