1 2 3 4 5 6 7 8

ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. gerçekte söylenmediği, isnat edildiği, Russoeau'nun itiraflar adlı kitabından bir alıntı olduğu ileri sürülen cümledir.

  söz konusu ise pasta değil brioche denilen yumurtalı ve tereyağlı bir tür ekmeğe benzer çörektir.

   
 2. Halktan kopukluğu ifade etmeye çalışan cümledir

  Söylenmediği söylenir (gülücük)

   
 3. hayali bir kraliçeye ait olan sözdür. 1789 yılının Ekim ayında, fakir kadınlar, hükümetin değişmesi yönündeki taleplerini Kral'a duyurma adına Versailles sarayı önünde yürüyüş yapıyorlardı. Söylentiye göre, yanındaki kişilere, 'kadınların ne istediğini' soran Kraliçe Marie Antoinette'e, 'ekmek istiyorlar' dendi. Ve o da bu söze 'ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler' karşılığını verdi. kısacası: Fransız halkı, o dönem, gerçekten de kuru ekmeğe muhtaç durumdaydı. Fransız Devrimi'nin hem Fransız halkı, hem de tüm Avrupa ve devamında bütün insanlığa saymakla bitmeyecek faydaları dokundu.

   
 4. benzer tanımları şimdi bile görüyoruz aslında. bir taraf açlıkla sınanırken bazılarının çarşı pazar fiyatlarından haberi yok. tokun , açın halinden anlamadığı fena zamanlardayız. komşusu açken bizden değildir' in artık çok da şeyapmadığı zamanlar. vakti zamanında fransızlara ait bir söz olarak kaldı ise de elin gavuru daha çok anlıyor şimdilerde milletinin ihtiyacını.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.