1 2 3 4 5 6 7 8

Duygusal zeka

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Emotional Quotient ile ifade edilir. Zihinsel bilişin aksine ölçülemeyen bir zeka türüdür. Kişinin kendi veya bir başkasının duygularını anlama,etkileme,sezme,ikna etme,celbetmek,cezbetme yetisidir. Genellikle karizmatik kişiliğe sahip insanların eq düzeyinin yüksek olduğu düşünülmektedir.Ayrıca bu tür zekanın geliştirilmeyeceği ve doğuştan gelen bir yetenek olması karizma kişiliği desteklemektedir.

   
  (Bkz: Karizmanın siyasete yansımış hali R.T.ERDOĞAN)(Bkz: karizmatik)
 2. ...çoğunlukla kadinlarda daha aktif olduğu...bilinen mantıksal olanın muadili niteliğinde olup,

  ...duygusallıkla..içgüdüsel yaklaşımla tanımlanan zeka türü. ( tebessüm )

   
 3. duygusal zeka,günümüzde önemsenmeyen bir zeka türüdür.bilişsel zekaya önem verirken atlanılan,önem verilmeyendir.çocukları akademik başarıya kanalize ederek,bu yönünü göz ardı etmekte ve duygusal zekanın gelişimine ket vurmaktayız.günümüz anne-babaların ve öğretmenlerin çocukların akademik başarılarını artırmak için zihinsel öğretilere yönelmeleri çocuğun kendini tanıma,başkalarını anlama ve empati yapma becerilerinin oluşmamasına sebep oluyor.sonra da gençliği suçluyor.kendini tanımayan,ne istediğini bilmeyen,başkalarını düşünmeyen,bencil, empati yapmaktan yoksun,çeşitli bağımlılıkları olan,öfke ve şiddete meğilli,doyumsuz çocuk ve gençler yetiştiriyor.duygusal zeka öğretilebilir bir zekadır.anne-baba,çocuk ve öğretmenler duygusal zekanın geliştirilebilmesi için elbirliği ile çalışmalı ve gelecek kuşakları da etkileyecek ve toplumsal ilişkileri belirleyecek bu zeka türüne gereken önemi göstermelidir.lise giriş sınavı,üniversite sınavı derken kendini tanımayan,diğer insanları anlamayan,doğayı ve diğer canlıları umursamayan nesiller yetiştirmeyelim.zararın neresinden dönersek kardır düşüncesi ile bunun için kolları hemen sıvayalım.

   
 4. Mantığın yok olup duyguların beyni ele geçirmesi.

  Her insanda belli ölçüde vardır. Kiminde az kiminde çok cinsiyet ayrımı olmaksızın.

   
 5. olumsuz yönü var: kişinin ortamdaki atmosferi yakalayamama sebeplerinden birisidir. ardından dönen muhabbete dahil olamama sorunsalı başgösterir. ve can sıkıntısı başlar. tedavi olmazsa durum kötüye gider. psikolojik sorunlar vs... tedavisi duygu-durum kontrolünü sağlayacak küçük dokunuşlar. çözümü basit yani.

   
 6. Zeka tektir; ya var, ya yok, ya yeterli ya da ya da yetersizdir. Zeki olanın matematik ve doğru orantılı olarak duygusal ya da duygusuz zekası aynı düzlemdedir.

   
 7. genelde annelerimizin bulduğu pratik,işe yarar yöntemler.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.