1 2 3 4 5 6 7 8

Duygusal boşluk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sizi içinizdeki "sizden" ayıran duygusal bir memnuniyetsizlik, hayattan tam anlamıyla hiç bir tat ve keyif almama halidir.

  sevgiliden ayrılmak, yaşanılan iş değişikliği, başka bir eve taşınmak , yaşadığınız şehri değiştirmek , bir yakınını kaybetmek gibi.

   
 2. iyidir.

  güzel şeylerle doldurabilmek için yer açılmıştır.

   
 3. Çoğu insanın hayatının belli dönemlerinde düşmüş olduğu, yalnızlığın ve soyutlanmış olmanın verdiği ne yapacağını bilememe, olumlu ya da olumsuz bir şey hissedememe durumudur. İnsanlar bu boşluğu doldurmak için bu dönemlerinde normalde yapmayacakları davranışların içine girerler, çareyi olmadık kişilerde ararlar, bu da kişide daha büyük boşlukların oluşmasına neden olur. Halbuki çıkış yolu kişinin yine kendi içindedir, kendi psikolojik süreçlerini doğru yönetebilmesindedir.

   
 4. Abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürme sermayesine sahibiz. (!) İçimizdeki duygusal boşlukları, enkaza çevirdiğimiz yüreklerde edindiğimiz molozlarla inşa ettiğimiz, bilmem kaç fit yükseklikteki kulelerde çıktığımız bulut avında topladığımız yalanlarla tıka basa dolduruyoruz.

  Soran olursa;

  'Mükemmeliz. (!)'

   
 5. ?Duygusal boşluk hissi? genellikle çözümlenememiş, yarım kalmış meselelerin bir semptomu olarak ortaya çıkıyor. Geçmişte ebeveynlerinizle, kardeşlerinizle, arkadaşlarınızla ya da diğer romantik ilişkilerinizde bir yerde aldığınız duygusal bir yaranın hala kapanmadığına işaret ediyor. Olumsuz hislerin ya da içimizde kocaman bir boşluk varmış gibi hissettiren zorlayıcı duyguların kaynağına inmek çoğu zaman oldukça zorlayıcı ve hassas bir süreç olabiliyor. Dolayısıyla bu acı verici deneyimden uzaklaşmak için çoğu zaman inkar etme eğilimi gösterebiliyor, üzerinde çalışmak için terapiye başlayıp çok zorlandığımız için vazgeçebiliyor ya da çok daha basit ve kestirme bir yol olarak bu boşluğu dolduran; yaramıza yara bandı, derdimize derman, sorunumuza çözüm olan bir ?dert ortağını? o boşluğa adeta yamamaya çalışıyoruz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.