1 2 3 4 5 6 7 8

düğün konvoyu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. artık havaların iyice ısınması ve düğün sezonunun açılması ile birlikte etrafta müzik ve çalgı seslerinin yükselmesi ve cumartesi ile pazar günlerinin birbiri ardına sıralanmış çılgın şöförlerin korna gürültüleriyle dolması durumudur.

   
 2. havaların ısınması ile artık düğünlerin artması sonucu, akrabaların, arkadaşların, gelin alındıktan sonra, araçların konvoy olarak, kornaya basarak şehri turlaması.

   
 3. her ilde farklı ritüelleri olan gelenek

  bazı ilerde aynaya havlu asılan, bazı yörelerde muhakkak mezarlık yanından da geçilmesine dikkat edilen mutlu günlerin varlığı ölümü unutturmaması gerektiğine vurgu yapmak amacıyla yapılıyo sanırım ama her yörede olmazsa olmaz olan gelin arabasının önünün kesilerek bahşiş koparmaya çalışılan ki bu uğurda bir çok kazanın da yaşandığı görülen vaziyet

   
 4. özellikle cumartesi günleri duymaya başladığımız ve yaz boyu da sıkça duymaya alışacağımız konvoylardır. eski bir gelenek tabi ama karşı çıkanı da çok fazla.

   
 5. Potansiyel tehlikedir.

  Önüne atlayanlar, bahşiş icin aracı hoplatan hatta ters çevirmeye yeltenenler, aracın sileceklerine tutunup kaputta sallananlar...

  Damadın ölümü ile sonuçlanan bir konvoy bile hatırlıyorum ne yazık ki

   
 6. küçücük ilçede bile her hafta sonu beş altı ayrı düğünün beş altı arabalık topluluğunun, ilçenin yegane caddesinde bir oraya bir buraya gitmek suretiyle kornalı gürültüler eşliğinde evde kalmışların yüreğini parçalamak, evdeki hastaları, uyuyan bebekleri rahatsız etmek amacıyla yaptıkları toplu eylem.

   
  (Bkz: hasta)(Bkz: kıskanmak)(Bkz: olan var olmayan var)
 7. fazla gerekiz

   
 8. eski bir gelenek olduğunu düşünmüyorum.

  genel kabul görmüş saçma sapan bir icat.

  köy düğünü tercih edenin bunu köyde yapması gerekir.

  çok da güzel olur.

  bu tantanaların kültürle , gelenekle hiç ilgisi yok.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.