1 2 3 4 5 6 7 8

Deprem gerçekleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Arama kurtarma denilen şeyin aslında olmaması bunlardan biridir

  Van, Elazığ, İzmir depremleri ve daha önceki küçük veya büyük tüm depremlerde karşılaştığımız durumlar bunlar.

  İzmir depreminde bir kez daha anladım ki herhangi bir yerde deprem olduğunda arama kurtarma ekipleri o kadar acizler, o kadar işlevsizler ki...

  Yahu hepi topu üç dört tane binanın çöktüğü, belki 150-200 kişinin enkaz altında kaldığı küçücük bir depremdi İzmir depremi. Peki sonuç ne; 5 gündür enkaz altındakilerin sayısı bile net olarak tespit edilebilmiş değil, ölenlerin yarısına mı ulaşıldı yarıdan çoğuna mı o bile belli değil. Arama kurtarma faaliyetlerinin kapasitesi o kadar düşük anlayacağınız. Üç beş bina çökmüşken bile durum böyleyken binlerce binanın çöktüğü bir depremde oluşacak durumu bir düşünün.

   
 2. Deprem fırsatçılarının da dahil olduğu gerçeklerdir.

  Elazığda kiraları nasıl ikiye katlamışlardı hatırlarsanız.

  Bir deprem yaşama ihtimaline karşı erzak çantası hazırlamak yeterli değil, çok daha kapsamlı bir hazırlık gerekiyor.

   
 3. yaşanan acı gerçeğin ülkedeki kira arttırma yardımları gasp etme ihtiyac sahiplerini daha sonradan yine madur etme gibi ahlaksızlıkları ortaya çıkardıgı durumdur.

  Geçmiş olsun izmir

   
 4. ülkede ki binaların çoğunun çürük olduğunu öğrendiğimiz durumdur

  çünkü binayı yapan namussuz ya çimentodan ya demirden çalmayı alışkanlık haline getirdiği için biz de yıllar sonra bu hırsızlıklarını öğreniyoruz

   
 5. ülkemiz için yüzyıllar boyunca neredeyse periyodik olarak ortaya çıkan ve bir arpa boyu ilerlemediğimiz konu.

   
 6. uyanmadığımız gerçeklerimizdir.

  düşük kalitede malzeme kullanmakta üstümüze pek yok niye maliyeti azaltalım

  bazı abilerimizin cebi dolsun orada burada foto atarken daha alevli şeyler kullansın diye!!

  bazı denetimçi abilerimizin cebi dolsun cocucğuunn kolej taksidi hanımın gün parası kızın üniversite masrafı nasıl çıkaccak!!

  biz ölmeyi bile beceremiyoruz doğru düzgün göcük altında kalmak ne kadar zor bir psikolojidir Alalh bilir uzaktan bakarken bile insanın kanı çekiliyor

  biz bunu son 50 yılda defalarca yaşadık her depremden sonra ağır abilerimiz ellerinde kanunlar maddeler havada uçuuştu sonrasında gazı alınmış balon gibi kaldılar

  bi ara yaparız canım ne acelesi var yeni deprem oldu bir daha olmaz diye düşündüler sanırım

  biz çürük malzemeli bir beton yığınında ölmeyi hak etmiyoruz etmiyoruz..

  binaları güçlendirmeyi düşünmüyoruz tamam cürük bari güçlendir onada para vermemeye çalışıyoruz

  binalarda sitelerde aidat vermeyen bir toplum güçlendirme için para verir mi siz düşünün...

   
 7. İzmir depremindeki gibi 10-15 bina yıkıldığında karşılaşılan gerçekleri daha önce görmüştük.yani içindeki şeytana esir olmayanlar görmüştü.bir kısım trol ve avel halen devleti ve siyasileri ilahlaştırmaya devam ediyordu halen de ediyorlardır.

  Peki ya şimdiki depremde hangi gerçeklerle karşılaşacağız?

  Arama kurtarma denilen olayın showdan ibaret olduğunu bir kez daha görüyoruz.gayri resmi bilgilere göre 10binden fazla göçüğün olduğu bir felakete yapılan müdahale showdan öteye geçebilir mi?el cevab; hayır.izmirdeki 15 binayı 15 günde yerinden kaldıranlar 10binden fazla binayı kaç günde halleder.

  Peki ya o ilahlaştırılan, peygambere benzetilen siyasiler nerede? El cevab; önce raporlarla olayın boyutunu anladılar, sonra kaçış planlarını gözden geçirdiler, sonra gelişmeleri izlemek için sıçan gibi bir köşeye

  sinip izlemeye başladılar, sonra bir iki aveli sahaya sürüp saçma sapan açıklamalar yaptırttılıar.yahu avel bir bakan binalar çökmedi, ölenlerin hepsi kaçarken öldü dedi ya.

  Son 20 yılda kurulan, inşaata dayalı soygun düzeninin gerçeklerini de gördük.biz halk olarak bu inşaata dayalı soygun ve talan düzeninin zaten farkındaydık ama bir Gölcük, bir düzce daha yaşanmasın diye soyguna göz yummuştuk.ne enayiymişiz, ne malmışız(bu da ayrı bir gerçek)

  Bir diğer gerçek de ahbap gibi, müge anlı gibi kişi ya da oluşumların devletten daha fazla güven vermesi.böyle bir trajedi olabilir mi ya, halk şarkıcıya devlete duyduğundan fazla güven duyuyor.

  Televizyonun sansürlü gerçekleriyle, Twitterın sansürsüz gerçekleri birbirini hiç tutmuyor.ulaşılamayan hiçbir bölge kalmadı diye bakanlık seviyesinde açıklamalar yapıldı.dün bir Twitter yayını izledim, ilçeye yardıma gittiler, ilçenin yolu bile kapalı, yüzde yüz seviyesinde yıkım olmuş.dğn gece muhtemelen hepsi donarak ölmüştür.

  Bu deprem kadastrodan ilçeleri köyleri, nüfustan kütükleri silecek.

  Hala salak yerine koyuluyoruz, hala samimiyet göremiyoruz.

  Lanet olsun hepinize, dünya Süleyman peygambere kalmadı, allahınızdan bulun, bu dünyada ıslah olamadınız cehennem ateşinde ıslah olun inşallah.

   
 8. Deprem bölgesi olduğumuz halde hala bilinçli olmamamız,Organizede sıkıntı yaşamamız,bir anda aç gözlü insanların fırsatçılık yapması,en önemlisi yapılan binaların denetimi olmaması ve yine yok yere yitip giden canlar.Bir de umut vaat eden insanların kenetlenmesi herkese ve herşeye rağmen hala iyi insanlarında olduğunu,milletçe kötü durumdayken kenetlenebildiğimiz de tek yüzümüzü güldüren şey çok şükür.Allah yar ve yardımcımız olsun.Amin

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.