1 2 3 4 5 6 7 8

deniz salyası

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. marmara denizinde görülen, diğer adı müsilaj olan balıkları da içine alan kalın, bol köpüklü yapışkan bir madde. bitkiler ve mikroorganizmalarca üretilir. bu madde bitkilerde keten tohumları ve kaktüslerde (sukulentler) en çok bulunurmuş. fakat konumuz bu değil. çevresel atıklar dolayısıyla son 15 yılın en yüksek seviyesinde istanbul boğazında köpük köpük yoğun bir şekilde görülen deniz salyası. deniz salyası dibe çöktüğü takdirde deniz canlılarına zarar verebileceği riski. müsilaj oluşumunun nedenini ise sahil boyunca düzensiz çoğalan yapılaşma, doğal sahil şeridinin yok olması ve bunun getirisi olan atıklar.

   
 2. keten tohumlarında bulunmasına şaşırmadım diyebilirim.

  Keten tohumunun ünü, içine katıldığı ürünü pelte ya da jöle kıvamına getirmesiyle yayılmış.

  Sırf bu nedenle çorbalara, bazı gıda maddelerine kıvam verici olarak katıyor insanlar.

  Sukkulentleri bilmiyorum ama aloe veranın da böyle bir salgısı olduğunu hepimiz öğrendik artık.

   
 3. son zamanlarda marmarayı saran salyadır.

  umarım en kısa sürede biter yoksa yemeye balık bulamayacaz.

   
 4. uzmanlar son durumun korkutucu boyutlara ulaştığı, marmara denizi'nde özellikle son aylarda deniz yüzeyinde sarı- beyaz peltemsi tabaka, denizin iç kısımlarında da yeşil renkli ipliksi kümeler oluşturan mikroskobik alglerin ve denizanalarının aşırı çoğalması sonucu yapışkan koyu kıvamlı müsilajlaşma/deniz salyası olayının hafife alınmaması uyarısında bulundu.

  haberlerde izlediğimiz video görüntüleri yetkililerce ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini gösteriyor.

   
 5. Denizlerin dengesinin bozulduğunun ve önlem alınmazsa çok daha ciddi sonuçlar doğuracağının işaretidir. Kuraklık sonucu göller, nehirler kuramaya başladı, kirlilik ve yanlış sanayileşme sonucu denizler kirleniyor. Su kaynaklarının birer birer yok olması demek sadece suda yaşayan değil, tüm canlı yaşamının tehlikeye girmesi demektir. Çünkü su(h2o) ve oksijen canlı yaşamının temel iki unsurudur.

  Kendim de trakya bölgesinde yaşayan biri olarak bu bölgedeki kirli sanayileşmeyi bizzat gözlerimle görüyorum ve bu müsilaj denilen olayın doğal felaketten ziyade insan kaynaklı, denizlerin aşırı kimyasal atıklarla kirletilmesi sonucunda oluştuğuna inanıyorum.

  Bu vesile ile hem hava hem de su kirliliğine (doğal olarak da toprak kirliliği), bilim adamlarının yönlendirmeleri doğrultusunda kalıcı bir çözüm arayışına gidilir, yoksa ileri vadede daha ciddi çevre felaketleri yaşanabilir.

   
 6. rezalet ötesi durum.

  Marmara bize diyor ki yeter artık nedir bu işkence diyor. Eyy insanoğlu ben bitiyorum tükeniyorum diyor. iç deniziniz olan marmara bitiyor diyor.

  bu cuma günü bir çalıştay mı nedir o yapılacakmış. pazar günüde çalıştaydan çıkacak olan sonuca göre işlem yapılacakmış.

  ne yapıyorsanız yapın biran önce bu işin şakası yok karadeniz eğe kıyılarıne bu rezalet geldi mi ineğin trene bakar gibi turzim gelirlerinize bakarsınız.

  benden söylemesi..

   
 7. bu gidişle ölü denize dönüşecek maramara.

  uzun yıllara dayanan bu kirlilik için uzmanlar, 'deniz aşırı kirliliği kusuyor' demekteler.

   
 8. dün marmara salyasının ege denizine doğru taşmaya başladığı haberi geldi.

  ne çalışma yapılacaksa geç kalınmadan başlanılmalı. zira bacasız sanayi tehdit altında.

   
 9. denizin içinde barındırdığı pislikleri ve atıkları taşıyamayacağı duruma gelince onları yüzeye çıkarması durumudur. böyle durumlarda deniz köpürür. son haberlere göre ülkemizde marmara denizinde başlayan deniz köpürmesi ege ve akdenize doğru yayılmaya başlamıştır. denizlerin isyanı olarak adlandırılabilir. kısa sürede önlem alınması gerekmektedir. zira ilerleyen zamanlarda marmara denizinde balık yaşayamayacak ve bataklığa dönüşecektir. denizlerin temiz kalması konusunda insanımıza büyük sorumluluklar düşmektedir.

   
 10. bu sene tatil yapmama sebebimiz olacak bu gidişle.

  salyalı denize girmek ciltte ciddi sorunlarının oluşması demekmiş. - üzgün yüz -

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.