1 2 3 4 5 6 7 8

çok eşli evlilik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. erkek egemen evlilik olup yine erkek evlat edinmek gayesiyle gerçekleştirilen ve çevreye hükmetme amacı güden evliliktir. ülkemizde yasal değildir. gayri resmi gerçekleşmekte, diğer eşlerden doğan çocuklar resmi nikahlı olan annenin üzerine kayıt edilmektedir.

   
 2. İslamcı istek.

  Hamdolsun

   
 3. zorunluluk dışında düşlenen harem hayatı

   
 4. Kadının önemsenmediği çok basit bir varlık gibi görülen toplumlardaki çağdışı olan evliliklerdir

   
 5. erkeğin rahat rahat birden fazla kadınla birlikte olmasını sağlayan durum.

   
 6. Çok derin bir konudur. Çünkü, çok eşlilik İslam'ın getirdiği bir sistem olmamakla birlikte İslam öncesi dünyada yaygın olan ve sınır tanımayan bir şekildeydi. Cahiliye devri araştırılırsa görülür.Bu zamanda kadının zaten hiçbir konuda fikir beyan etmesi bile mümkün değildi. İslam dini böyle bir ortamda ortaya çıktı ve bu çok eşliliği (dikkat buyurun)20-30'dan dörde indirdi. Bu nedenle, Allah Kur'an-ı Kerim'de birden fazla evliliğe müsaade etmiştir. Buna da çeşitli şartlar getirdi. Bu konuda eşler arasında adaletin yapılması gibi ağır şartlar getirdi. Aksi takdirde bir hanımla evlenmenin daha sağlıklı olacağını tavsiye etmiştir.

   
 7. insanların sevgili adı altında yaptıkları zinaların günahına girmemeleri için Rabbimizin eşin rızasına alınarak yapılan evliliktir.İslam öncesinde eşlerden izin alınmadan 10-15 eş alınırdı. İslam buna eşin rızası dahilinde en fazla 4 olura indirdi.Şuan ki medeniyet denilen sistemi de cahiliye dönemiyle birebir aynıdır

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.