1 2 3 4 5 6 7 8

coğrafya kaderdir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 14. yy düşünürlerinden İbni Haldun'a ait tez.

   
 2. Tarih,matematik,fizik ne ola ki acaba diye akla getiren ifade.

   
 3. doğduğunuz, yaşadığınız yerin şartlarına, imkanlarına göre biçim alırsınız ve hayatınız da bununla sınırlı kalır manasına geldiğini düşündüğüm iki kelimelik derin tespit. gerçi bu biçimde düşünüldüğü takdirde islam'ın en ihtilaflı parçalarından biri olan kader/kadercilik konusuna bakış açısını da fark etmiş oluruz.

  benzer bir mantığı sahip olduğumuz ve seçme şansımızın olmadığı ya da çok az olduğu dil-ırk vb. bütün unsurlar için de söyleyebiliriz aslında. önemli olan ise bu unsurların bizi zincirlemesine izin vermeden kendimizi gerçekleştirmeye çalışmamızdır.

   
 4. Dün sosyal medyada Amerika başkanlık seçimlerine ilişkin seçmen profillerini yorumlayan yazılarda yeniden karşılaştığım ifade.

  Donald Trump'ın daha ziyade ülkenin denize uzak iç kesimlerinden, hilary'nin ise kıyı şeridinden ve başkentten oy çoğunluğuna sahip olması hasebiyle, tutucu ve ırkçı eğilimlerin iç kesimlerde yaşayanlar arasında kabul gördüğünden dem vuruluyordu. Benzer değerlendirmelerin ülkemiz seçimleri için de söylenegeldiğini herhalde hatırlarsınız.

  Tek başına coğrafyanın insanların düşünce, inanç ve yaşamını etkileyip kadersel bir etki oluşturacağını sanmıyorum açıkçası. Bana tembellerin mazereti gibi geliyor bu tez. Ayrıca üstteki çıkarımlara da kişisel olarak uymuyorum.

  14. yüzyıl şartlarında bir insanın bulunduğu yeri değiştirme konusunda içinde bulunduğumuz zamandaki kadar imkanı olmayabilir. Ancak günümüzde insanın kendisine reva görülen hayatı reddetme ve isteklerine göre biçimlendirme konusunda hem bilinçsel manada hem de maddi imkanlar açısından çok daha iyi bir durumda olduğu açık.

  Savaşların, yıkımların, düşmanlıkların bol olduğu zor bir coğrafyadayız, kabul. Ancak dünya hiç bir zaman masum, hiç bir zaman dertsiz olmadı.

   
 5. İnsanoğlu; Doğduğu yeri ,anne ve babasını seçemez.Doğru bir önermedir ve katılıyorum

   
 6. Tanrı herseyi o kadar güzel ayarlamış ki ; nerede doğarsan doğ, oranın dini gercek din oluyor.

  Din, milliyet, ırk vb. ugruna kan döküp vahşet saçtıgınız ne varsa hepsi evet kader oluyor bu bakışla. Ama bunu bile anlamayıp kendini üstün millet, son ve gerçek din gören budala kayniyor ortalik.

  Tanım mı ; secemedikleriniz sizi üstün kılmaz diyen haldun sözü.

   
 7. ibn-i haldun'un,yaşanılan coğrafyanın insan yaşayışına etkileri olduğunu belirten sözüdür. coğrafya kader olabilir ancak bu kaderi değiştirmek,o coğrafi toplumda yaşayan insanların elindedir.ben körü körüne kaderdir diyip geçemem. kaderi iyi diyeceğimiz bir toplumun, yanlış politikalar ile eğitimsizlikle veya adil rekabet ortamını sağlayamamakla, özgürlüklerini kısıtlamakla kaderi olumsuz yönde değiştirebilir. örneğin;ülkesinde her şey yetişirken,yukarıda saydığım tutumlardan ötürü artık eskisi gibi yetiştiremeyen,dışarıya bağımlı olan bir ülke haline gelebilir.benim ne demek istediğimi anladınız sanırım.kısacası coğrafya aslında sandığımız gibi kader değildir. toplumların, yanlış tutumları sonucu ortaya çıkan kısır durumu "coğrafya kaderdir" sözünün arkasına saklamalarıdır. aynı çoğrafi özelliklere ve zenginliklere sahip iki ülkenin biri gelişirken diğeri yerlerde sürünüyorsa bunun sebebi toplum ve o toplumu yönetenlerin yanlış tutumlarıdır. bir ülkenin kaderini coğrafyasından ziyade insanları belirler kanaatindeyim.

   
 8. spoiler

  coğrafya kaderdir"dir der İbn-i Haldun.Linkini verdiğim belgeselin temasıdır ayrıca.

  Kadınlar ve çocuklar hala bu ülkenin yarasıdır,kırılmış bir ağaç dalı gibidir. Ağladım da

  bir şey değişmedi der...

  Kumalığının getirdiği bir ölüm ve cehennemin elbisesidir ve her iki kadın da giyer onu.Artık bir ruhları var sayılmaz. Tüm çaresizliğiyle ellerinin arasına kafasını alır şunu der susar:

  Kadının elinden ne gelir ki?

  Peki diğer tarafa sorarsan?

  Kader,kısmet böyle emredilmiş,benim babamda dört eşli ,iki kadın birden iyidir biri ölse biri kalır,iyi anlaşıyorlar,canım çekti,sevdim...sevdim ne ağır bir kelime.Öyleyse insan sevdiğine böyle mi bakar?

  Belki de hala birileri ölüyorlardır;keyiften ,açgözlülükten,cahillikten...

  (belgeselde alıntılardır)

  Not:belgeselin adı ölüm belgeselidir. Fırsat bulabilirseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

   
 9. spoiler

  Bu topraklardaki karşılığı 'ünzile' dir.

  ...

  Varmadan sekizine

  Ergin oldu Ünzile

  Hem çocuk hem de kadın

  On ikisinde ana

  Bir gül gibi al ve narin

  Bir su gibi saydam ve sakin

  Susar kadın Ünzile

  Yağmuru kim döküyor

  Ünzile kaç koyun ediyor

  Dayaktan uslanalı

  Hiç bir şey sormuyor

  Korkar durur gitmez

  Köyün en son çitine

  İnanır o sınırda dünyanın bittiğine

  Ünzile insan dölü

  Bilinmezlere gebe

  Sırların mihnetini

  Yükleyip de?

  Çocuk gelinlerdir.Hem çocuk hem ana olmaktır ve bu da coğrafyanın o lanet kaderindendir.

   
 10. Doğduğunuz toprağın her detayında yoğrulmak..

  İster istemez kendi toprağınızla bütünleşmek..

  Tohum misali hangi toprağa düşeceğinizi kendiniz seçemezsiniz..

  Ve eğer çorak bir toprağa düştüyseniz kolay kolay filizlenemezsiniz..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.