1 2 3 4 5 6 7 8

Çocuklara babalarinin yeteneklerine göre degil kendi yetenekleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çocuklara babalarının yeteneklerine göre değil,kendi yeteneklerine göre göre meslek seçmek gerekir sözü , ne kadar da doğru dediğim söz...Ne yazık ki ,çocukların yeteneklerine isteklerine göz yumulup ,görmezden gelinip, çoğu zaman baba mesleğini yapsın diye baskı kuruluyor . Baba doktorsa doktor olsun .Öğretmense öğretmen olsun deniliyor.Halbuki herkesin yetenekleri ve ilgileri farklıdır. Kimseye istemediği ,ilgi duymadığı birseyi yapması konusunda baskı yapilmamali .

   
 2. haklı bi başlık.

   
 3. Bunun için de çocuğun kendi yeteneklerinin farkında olması gerekir. Bazen aklımdan, bu çocuk için en azından baba mesleği diye bir seçenek var tesellisi de geçmiyor değil. Zira çocuğun ne ilgisi, yeteneği ne de çabası, azmi var gelecekte birşey gerçekleştirmeye dair ya da çok ütopik hedefler peşinde. Hal böyleyken baba mesleği daha cazip olabiliyor. Ancak ilgisinin, yöneliminin net olduğu, bunun için çabalayan bir gencin de önüne set vurmak, hevesini kırmak ebeveynler için büyük yüktür, en nihayetinde gelecek çocuğunun geleceğidir, sorumluluk almasına izin vermek gerekir. Bunun için de çocuk, aldığı meslek kararında ailesine güven vermelidir. Bu kararlar karşılıklı güven içersinde alındığı sürece doğru kararlardır. Ancak ne anne-babanın yönlendirmesi tamamen gözardı edilmelidir ne de çocuğun istekleri yok sayılmalıdır. Aile içinde gereken denge sağlanmalıdır.

   
 4. tek bir meslek değil de küçük bir liste ya da analiz raporu olmalı sanki.

  şeyde bile yapıyorlardı.

  kidzania mıydı neydi ?

  meslekleri de ucundan kıyısından da olsa tanıtıyorlardı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam