1 2 3 4 5 6 7 8

çerkes

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çarlık Rusyası döneminde Kuzey Kafkasya'da yaşarlarken Kafkas-Rus Savaşında yenilmeleri üzerine 1864 Çerkes Sürgünü'nde Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülüp tehcir ettirilen ve bugün diaspora olarak Türkiye, Suriye ve Irak gibi ülkelerde yaşayan Adığe ve Adığe olmayan Kuzey Kafkas halklarına Türkiye ve Ortadoğu'da verilen ortak ad.

   
 2. kuzey kafkas halklarına verilen genel isim. ancak çerkes ayrı bir ırktır ve kuzey kafkasyada onlarca millet yaşamaktadır. ortak kültüre sahip olsalarda ayrı dilleri konuşurlar. örneğin; avar (benim ırkım), dargin, kumuk, lak, lezgi, kabardey, inguş, şapsığ, çeçen, abhaz...

   
 3. asalet denince akla ilk gelen kelimelerdendir..

   
 4. annem tarafından soyumun geldiği yer. aziyade adı çerkezlerden gelmektedir.

   
 5. akraba ilişkileri sımsıkı olan soy.

   
  (Bkz: millet)
 6. Beyaz ten, sarı saç ve renkli göze sahip kızların bulunduğu kafkasyali kardeşlerimiz.

   
 7. asimilasyona ugramis bir millet olsa da genlerden gelen asillik bircok cerkes tarafindan gunumuzde de tasinmaktadir. Yemek kulturu muhtesemdir. metaze, cerkes pastasi ve cips en sevdiklerimdendir. Gunumuzde orneklerine nadir rastlansa da asiri hamarat kizlari bunyesinde barindirir. cok uyumlu bir halktir ki osmanli tarafindan en yakinda tutulan milletlerdendir. Cerkes ethem sebebiyle zamaninda olumsuz gorusler olussa da, tarihi okumalar genis kapsamli yapilmalidir ki esas kanitlanmis verilere ulasilmadan kimse hakkinda kesin hukme varilmasin.

   
 8. bazı ağır adetlerin hala devam ettiği topluluktur. genelde kalite insanlar olurlar.

   
 9. çok iyi anlaştığım insan topluluğu.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam