1 2 3 4 5 6 7 8

Çalıkuşu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Reşat Nuri GÜNTEKİN'in ölümsüz eseridir. Anadoluyu zamanının şartlarına göre anlatan en önemli edebi eserlerimizdendir.

   
 2. çalı kuşugiller familyasını oluşturan kuşların ortak adıdır.

   
 3. Gülbeşeker.

   
 4. trt de izlediğim müzikleriyle hafızada hoş bir sada bırakan bir edebiyat eserinden uyarlanan dizi

  munisenin kuş palazından ölüm sahnesi ,zeyniler köyü,şişşştt küçük hanım repliği ,..... akılda kalan pekçok güzel sahne

   
 5. reşat nuri güntekinin müfettişlik yaptığı yıllarda,anadolunun çeşitli vilayetlerindeki gözlemlerine dayanarak yazmış olduğu romandır .sinemaya uyarlanan filminde başrolü,türkan şoray ve kartal tibet paylaşmış olup ,dizi versiyonunda aydan şenere kenan kalav eşlik etmiştir .geçen sene terkar dizisi çekilen romanın başrolünde ise fahriye evcen ve burak özçivit rol almıştır .

   
 6. kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde oldukça zor şartlarda yılmadan öğretmenlik yapanlara halkın taktığı ad

   
 7. samsunda bir dönerci dükkanının adı.

   
 8. Fahriye Evcen'in Feride, Burak Özçivit'in Kamran karakterine hayat verdiği, başlamasını dört gözle bekleyip severek takip ettiğim, sonradan sürekli yayın günü değişince sonunu kaçırdığım kanal d'de yayınlanan reşat nuri güntekin'in aynı isimli romanından uyarlanan dizi.

   
  (Bkz: Reşat Nuri GÜNTEKİN)(Bkz: burak özçivit)(Bkz: fahriye evcen)
 9. reşat nuri gültekin'in en bilindik kitaplarından biri olan, feride isimli bir köy öğretmenin hayatını anlattığı romanı. daha önce trt'de aydan şener'in başrolde oynadığı dizi tutmuş ve günümüzde dize fahriye evcen'li dizisi pek yeterli alakayı görememiş ve yayından kaldırılmıştır.

   
 10. Feridenin gözümün önünden akışı ile biten ve kendi zamanının akılda olmayanın feministliğini, farkındalığını anlatan, aynı zamanda cehaletin gökyüzü kadar büyüklüğünü gösteren edebi eser.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.