1 2 3 4 5 6 7 8

Çakı taşımak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bağ bahçe işleriyle uğraşan çoğu kişinin gerçekleştirdiği eylem

   
 2. genelde çiftçi ve köylü kesiminin yaptığı yardımcı eylemlerdendir. bağ bahçe işlerinde kesici alet olarak faydası olan çakının yaban hayatına çıkarken de yanında taşınmasında fayda vardır. çakı tasarımlarına son zamanlarda fazladan çok sayıda şeyler eklenerek çok amaçlı çakılar elde edilmiştir. çakıların yanına eklenen şeyler yardımcı eşyalar arasında makas, anahtarlık, şişe kapağı açıcı, cımbız, tırnak makası, eye, çekiç ve küçük el feneri bulunmaktadır. tekli çakıların zamanla önemini yitirmesiyle çok amaçlı çakılar şehir ve köy ortamında birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

   
 3. Sadece erkeklere özel bir eylemmiş gibi gelendir.

  Gündelik hayatta Çakı taşıyan kadına rastladığımız hatırlamıyorum.

   
 4. aslanın karnına tak tak diye geçirip, aslanı çakıyla öldüren ziya'nın yaptığı eylem.

   
 5. genellikle köyde yaylalarda yaşayan insanlarda olur.

  Valla bir hacı amca vardı cebinden çıkardığı incecik çakıyı asla unutamam. o çakıyla karpuz kestim, ekmek kestim, balık ayıkladım. her şey yaptım. yahu insan pikniğe gider de yanına bıçak almaz mı dedi. hacı amca hohohohoho gibi güldü. e tabi biraz da ekmekle balık ona verdik. Neyse o gündür bu gündür yanımda çakı ile gezerim. suç mudur bilemem ama her vatandaş taşımalı.

  Ha ayrıca bayanlarda çakı taşımak serbest olmalıdır.

   
 6. Aklıma öğrencilik yıllarımı getiren başlıktır. Harçlığımı biriktirip av malzemeleri satan bir dükkandan biriktirdiğim parayla çelik pahalı bir av bıçağı almıştım. Adam " Ne yapacan bunu" diye sormuştu. Aklımdan direkt "Kasayı boşalt" cümlesi geçti. Hiiçç dedim hoşuma gitti de.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.