1 2 3 4 5 6 7 8

borderline kişilik bozukluğu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. genç erişkinlik döneminde başlayan, kişilerle olan ilişkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışlarla karakterize bir durumdur. Aşağıdakilerden 5'ini taşıyan kişilerde görülür. aşırı şekilde ökeli olduklarını duyduğum rahatsızlık.

   
 2. erken erişkinlik döneminde başlayan, kişilerarası ilişkilerde bozulmayla belirginlik gösteren, duygulanımda dengesizlik, belirgin dürtüselliğin eşlik ettiği ve kendilik imajının bütünselleştirilemediği bir tabloyla karşımıza çıkar.

  Borderline kişilik bozukluğu sınır kişilik bozukluğu olarak Türkçeye çevrilmiştir.

  Sınır teriminin kullanılmasının nedeni bu hastaların nevroz ile psikoz arasındaki bir sınırda olmasıdır. Bu hastalarda yaşam döngülerinin normal dönemlerinde yoğun stres altında veya alkol ve madde kullanımı sonucunda psikotik epizodlar ortaya çıkabilmektedir.

  Borderline kişilik bozukluğunda yoğun boşluk duygusu, kendi başına olma kapasitesinin düşük olması, yokluğun işlenmesinde başarısızlık, olası kayba tahammül edememe, yaslanma arayışı, sürekli bir destek ihtiyacı ve en üst düzeyde ebeveyn figürleriyle özdeşim zorlukları ön plana çıkmaktadır. Borderline hastaların anne ve baba ilişkilerinde bir patoloji göze çarpar. Nesne temsilleri, özdeşimler çelişkili ve yarılmıştır (iyi/kötü). Benlik ve üstbenliğin ahlaki değerler birbiriyle iyi bütünleşememesinden dolayı hastalarda ?dağınık kimlik sendromu ortaya çıkmaktadır.

  Borderline hastalar tamamen iyii ve tamamen kötü şeklinde bölünmeye uğradıkları için iyi kişiyi yüceltirler ve kötü kişiyi atarlar.

  Örneğin yakın oldukları kişiye aynı anda hem bağımlılık hem de düşmanlık hissettikleri için bu hastalar düzensiz kişilerarası ilişkilere sahiptirler. Yalnız kalmayı tolere edemezler. Kişilerarası ilişkilerde saldırganlık sergilerler. Dürtüsellik ve sürekli kendine zarar verme eylemleri ayırt edici özellikleridir.

  ..

  Yoğun öfke hakimdir. Yüksek dozda ilaç, alkol ve uyuşturucu kullanma ve hızlı araba kullanma bunlar arasında yer almaktadır.

  Çoğu kişiliklerde test yapmaya bile gerek kalmaz. Sevdiğini bulunca üçüncü kişilere ifira atmaya başlar çoğunlukla da iki yüzlülükle suçlarlar. Malum kişiler

   
 3. güzel alıntı kardeş.

  yazarına tebrikler. bravo.

  devamını merak edenler spoylıra tıklayabilir.

  spoiler

   
 4. o da bir şey mi, #16a6'de son cümlenin devamı gelmemiş. neyse...

  hayatı sınırda yaşama rahatsızlığı olarak bilinir. öyle ki bu tipler hayatlarına öyle ya da böyle bir şekilde girmiş kişileri bir gün taparcasına severken diğer gün hakaretlerle yerin dibine sokabilirler.

   
 5. #16a7 Bilimsel makale okuman kültürü artırır.

  Alıntı da başka bir kardeşten.

  Ne oldu! İfşa mı ettin.

   
 6. sınır zeka ve karakter durumudur. allah kimseyi son saydığım duruma düşürmesin.nitekim sınır zeka doğuştandır, ancak sınır karakter ise ahlaksızlığın dik alasıdır.

   
 7. oldukça seksi bir isme sahip kişilik bozukluğu, zannedersem zenginlerde sıklıkla görülüyor, biz fakirlerde olsa olsa depresyon, delilik falan görülür

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.