1 2 3 4 5 6 7 8

black mirror

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yeni izlemeye başladığım ve imdb puanı 8,8 gözüken; çevreden alınan övgüye değecek gibi gözüken dizi.

   
 2. 4.sezonundaki 6 bölümün hepsi birden yayınlanan dizi.

   
 3. Dünyanın geleceğini bir nevi öngören dizi. Dizide yaşanılan olaylar yavaş yavaş gündelik hayatta olmaya başlıyor çeşitli ülkelerde.

   
 4. başladım ama yarım kaldı sanırım bitiremeyeceğim

  konu itibariyle ilginç bir yabancı dizi

   
 5. Her bölüm birbirinden bağımsız olan ve teknolojik gelişmelerin insanları nasıl köleleştirdiği ve her bölüm sonunda olmaz bu kadar diyebileceğiniz bir dizi.

  Özellikle Waldo nun oynadığı bölüm ve beğeni otalaması ile yaşamın şekillenmesinianlatan bölüm felaket etkileyici...

   
 6. bandersnatch bölümü ile film-dizi dünyasına yeni bir soluk getirmiş seri.

  yalnız ne yazık ki hiç hoşuma gitmedi. hangi opsiyonu seçersek seçelim şöyle en az 2 saatlik bir film bizi bekliyor sanıyordum. aksiyon katalım dedik, kaç kere öldük kaç kere mapusa girdik sayamadım. sonunda yine kendi belirledikleri senaryoyu seçiyorsunuz.

   
 7. kara ayna. ;)

  zekanın tükendği dünyada yapay zeka ile bir şey yapabileceklerinin senaryolaştırıldığı dizidir.

   
 8. Bizim kız sayesinde haberdar olduğum, bağımsız bölümlü, çarpıcı mesajları olan, insanları derin derin düşünmeye iten mini dizi.

   
 9. sürükleyici netflix dizisidir. Genel de netflix filmlerini sevmiyorum. Bir heyecan yok konu yok gibi düşünürüm. ama bu dizi güzel izletiyor yani.. Teknolojik olay ile bilim-kurgu en üst seviyede... bu teknoloji ile insan psikolojisini ve insan ilişkilerini göstermeye başka bir dünyanın olduğunu anlatmaya çalışmış. Aslında bu kadar çok teknolojik aletlere sahip olunan bir dünyada işlerin ne kadar çok sıkıcı hale geldiğini gösteriyor. Zaten filimin son sahnesinde ki ağaçlarla ilgili mesaj olayı çok güzel anlatıyor. Biraz da şu maskeli halimize benziyor. Şuan televizyon da ne varsa zaten bize her an veya her saniyesinde veriyor. Zaten kafanı başka yere bakamazsın kaldıramazsın esirisindir. Bunun dışında toplumun sana dayattığı bazı şeylerin olduğunu da gösteriyor bize dizi. Monoton bir hayat var. Örneğin bisikletin üstünde bir adamın hep aynı hareketleri ve hep aynı diziyi seyretmesi hatta konuşmaları bile hep aynı. teknoloji var ama her şey monoton. teknoloji var ama hayat çok sıkıcı.

  evet şimdilik izlediğim bölümden anlattım zamanla diğer bölümlerden de yorum yaparım

   
 10. Çoğumuz tüm bölümlerini izledik zaten izlemeyenler için özet geçmek istediğim dizi.

  Dizinin Her bölümü birbirinden bağımsız hikayeler olarak çekilmiş. ortak noktaları yakın gelecekte yaşanacak teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri. Oyuncular çok iyi derecede normal insanlar . Yani alıştığımız mükemmel insan , ekrana yakışan karakter tiplerinde değiller. Mekanlar çok iyi seçilmiş ya da tasarlanmış.Bu da bizi oyuncularla özdeşleştirerek filmleri olup biteni daha iyi algılayabilmemizi sağlıyor.

  Ağırlıklı olarak iletişim teknolojisi , nörobilim, nöroteknoloji gibi konularda gerçekleşen ilerlemeler sonucunda insanlığı neler bekliyor olabilir ? Daha çok distopik olarak anlatılmış. Olumlu gelişmeler kısa bir süre sonra insan psikolojisine aykırı unsurlar nedeniyle kabusa dönüşüyor.

  Sosyal medyanın insan ilişkilerine etkileri, sosyal medya üzerinden yaşatılan linç, iletişim çağı savaşları, iletişimin global bir kontrol mekanizmasına dönüşmesi, kara propoganda, kişisel verilerin ve sırrın ifşası ve bunun önlenemez bir şekilde çoğaltılabilmesi ve tekrarlanabilmesi, şantaj yöntemi haline getirilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç ve ceza ilişkisi ve zamanla nitelik değiştirmesi , teknolojinin yeni suç tanımları doğuracak olması , cezalandırmada teknolojinin de devreye girmesi, nöroteknolojik gelişmeler neticesi hafızanın görüntüye aktarılabilmesi, insan beyninin ( daha doğrusu ruhunun canlı cansız nesnelere transfer edilebilmesi ), sanal gerçeklik yoluyla tamamen simüle edilen insanların ruh eşlerini bilgisayar eşlemeleri yoluyla bulmaya çalışması gibi konular etkileyici bir şekilde işlenmiş.

  Bir örnek bölümü anlatayım: Yeni teknoloji bir ürün, denek bir aile üzerinde ücretsiz olarak tamamen gönüllülük esasıyla denenir. Bir dede, bir anne ve küçük kızı birlikte yaşamaktadır. Kız çocuğunu tehlikelerden koruyabilmek amacıyla fizyoterapist olarak çalışan anne kızının beynine bir chip takılmasını kabul eder. Böylelikle elindeki tablet benzeri cihaz ve ona yüklenen bir program sayesinde kızının bulunduğu yeri anında görebilecek ve onun gözüyle çevreyi seyredebilecektir. Ayrıca sistem ilgili seçenek tercih edildiğinde küçük kızı korkutan görüntü ve sesleri perdeleyebilmektedir.

  Yıllar böyle geçer fakat bütün bu kısıtlı ve denetimli yaşam kızın ergenlik döneminde ağır psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur.

  ( Ana fikir :) Hangi çağda yaşarsanız yaşayın öz çocuğunuz dahi olsa bir insanın kişisel sınırlarına saygı duyun ) mesela...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam