1 2 3 4 5 6 7 8

bir dilek tut

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. Kişi doğum gününde, doğum günü pastasının üstündeki mumları üflerken; aynı isimde(adaş) iki insanın arasında otururken; gökyüzünde kayan bir yıldız görürken -ki en zoru bu- gerçekleşmesini yürekten istediği bir arzuyu, etrafındaki kişi ya da kişiler tarafından "haydi bir dilek tut" şekilde içinden dilemesini isteme öğüdüdür.

    Bir de dilek tutma işi bitince etraftakiler hemen sormaya başlar, meraklı gözlerle, "ne diledin, ne diledin?" Açıklamak istemeyen kişi de "söylersem kabul olmaz ki" diyip, dileğini kendine saklar. Aslında kişi eğer yakın arkadaşsa, ne dilediğini tahmin etmek o kadar da zor olmasa gerek.

    Kişi tuttuğu dileğini açıklamasa da, dileği gerçekleşen bir insan var mıdır, bilinmez ama insanlara dilek tutmak için bir vesile çıkmış oluyor ve kişi bu dileğinin gerçekleşmesini heyecanla bekliyor. Özellikle çocukluk çağında bu beklenti çok daha fazla. Ancak büyüdükçe dünyada, sadece dilemeyle gerçekleşmeyecek bir sürü şey olduğunu tecrübe edince, sadece dilediğinle kalacağını biliyorsun.

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.