1 2 3 4 5 6 7 8

Bilim insanlarının covid aşısı konusunda ikiye bölünmesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Televizyon yayınlarından anlaşıldığı kadarıyla şimdilik ikiye bölünmüş durumdalar. Bir mikrobiyoloji uzmanı profesör; üzerinde herhangi bir tecrübe kazanılmamış ve antikor üretme , yan etkiler , bağışıklık sistemi üzerindeki etkiler konusunda yeterince çalışma yapılmamış aşıların alelacele milyarlarca insana birden uygulanmasının doğru olmadığı kanısında olduğunu açıkladı.

  Diğer tarafta bulunan bir hekim ise durum düşünmeye zaman olmadığını aşıların hızlandırılmış fazlardan geçirilerek kullanıma hazır hale getirildiğini , bir an önce aşıların yapılarak geçici de olsa toplum bağışıklığının kazandırılması gerektiğini vs. açıkladı . Ona göre hastanelerin kapasiteleri doldu, herhangi bir acil durum anında müdahale edebilecek ne sağlıkçı ne de doktor ne de yeterli ortam bulunamayabilir, insanlar diğer sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gidip koronadan ölebilir, sağlıklı tedavi olanaklarına ulaşma imkanları günden güne imkansız hale geliyor. Bir an önce aşılama başlasın problem en azından ötelensin. Aşıların yan etkilerini falan çok da irdelemeye gerek yok.

  İlk düşüncede olan uzman aşının öncelikle sağlık çalışanları , yaş açısından risk grubunda olanlar , kronik rahatsızlığı olanlar ve gönüllüler üzerinde denenip yeteri kadar veri elde edildikten sonra peyderpey topluma yayılması gerektiği görüşünde ... Diyor ki aşı gelirse bile ben hemen yaptırmam. Tarihte bunun örnekleri var. İmmün sistemi bozan başka metabolik rahatsızlıklara yol açan örnekler var. Mikrobiyoloji uzmanı olarak aşıya karşı olmam mümkün değil. Tarih boyunca pek çok hastalığı aşılama yoluyla yendik ama bulunan bu yeni aşılarla tüm insanlığı bir anda aşılamak ona mantıklı gelmiyor.

   
 2. halkında ikiye bölündüğü konu.

  bu aşılar konusunda tedirginim. çıktığı anda gidip aşı olmayı düşünmüyorum. aklımızda cevapsız bir çok soru var ve kimse de tatmin edici cevap vermiyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.