1 2 3 4 5 6 7 8

başkanlık sistemi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Amerika'da mevcut olan sistem

   
 2. yakın zamanda türkiyede göreceğimiz sistem çünkü reis-i cumhuru başka yüzlerin gündemde olması rahatsız ediyor.

   
 3. şuanki hükümetin seçim vaadlerine girecek konu. ilerde türkiyede uygulanmaya konulması istenen sistemdir.

   
 4. Tek adamcılık. Ben ne dersem o olurculuk sistemi.

   
 5. tek başarılı örneğini abd'de görebileceğimiz, onun dışındaki ülkelerde tek adam rejimine dönüşen sistem.

   
 6. tüm yönetim ve idarenin tek gücün elinde olması gerekliliğidir.ülkemiz yönetimi için düşünülen yönetim şeklidir ki ileride suistimal edileceği kesin gözüyle bakılmaktadır.

   
 7. milletin seçtiği her 5 millet vekilinin 4ünün olumlu oylamasına rağmen milletin seçmediği bir cumhurbaşkanı tarafından bu yasanın engellenmesinden sonra getirilen ''cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi'' kriterinden sonra iki seçilmiş (cumhurbaşkanı-başbakan) ikilemini bertaraf etmek için getirilmeye çalışılan sistemdir. olmalımıdır, olmamalımıdır başka bir konudur ancak en olumlu yönlerinden biri milletvekillerinin bakanlık koltuğu talep edemeyecek olmasıdır.

  ayrıca bu sistemde yıllardır ülkemize hasar vermekte kullanılan ''oyların bölünerek koalisyon hükumeti kurulması'' mühendisliği uygulanamayacak %70i sağcı olan memlekette sol parti bir daha hükumet göremeyecektir. tabiki millette başı ayrı sonu (?) ayrı oynayan koalisyon görmeyecektir.

   
 8. aslında zaten demokrasi ile yönetilmediğimiz için çokta önemli olmayan sistemdir. Bir ülkenin demokrasi ile yönetilmesi için kuvvetler ayrılığına ihtiyaç vardır bugün üst düzey yargı mensupları bile hukukun bağımsız olmadığını söylerken hangi aklı başında insan bağımsız bir yargıdan bahsedebilir ki türkiye'de.

   
 9. Arap baharı dediğimiz şey sonbaharmış dedirten sistem. Eski tip diktatorlukler gitti ve yerlerine daha ılımlı benzer yapılar geçti.

  Türkiye için birebir uygun olmasada biraz daha liberal bir monarşi için kollar sıvanmış. Bir geçiş dönemi fırsatlar uygun.

   
 10. amerikadaki gibi olacaksa başımın üstünde yeri var dediğim sistem.

  ama diyorlar ki bizim ki türk usulü olacak ben biliyorum o usulü diyorum.

  liberal monarşiye geçmek için arkasına sığınılan sistemdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.