1 2 3 4 5 6 7 8

Barnum etkisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kısaca ; herkes için genel olan ifadelerin kendisi için özel olduğunu düşünmek.

  Günlük burçlar ve fallar en güzel örneğidir. Genel bir yorum vardır ama okuduğunuzda aaa beni anlatıyor dersiniz. Aynı şeyi Okuyan Ayşe teyzede aaa bu işte beni anlatıyor der, hasan amca da. İşte bunun adı Barnum etkisidir.

   
 2. Bu sitenin sözlük dışındaki platformlarinda takılanlar için gozlemledigim etki.

  Herkese aynı mesajı yollar sazan kendine özel zanneder.

   
 3. bertham forer tarafından genel geçer önermelerin kişiselleştirilmiş ifadeler ile desteklenerek ve karşı tarafı beklentiye sokarak inandırma durumudur. forer tarafından psikolojiye kazandırılmış olsa da, p. t. barnum bu fikri bir iş modeli haline getirmiş ve sirki ile üne kavuşmuştur. kimileri barnumu sahtekar, kimileri deha olarak görmüştür. yaptığı tanıtım etkinlikleriyle günümüz halkla ilişkiler kavramının başarılı örneklerindendir. toplumda dışlanmış, farklı görünen insanları ve nesneleri bir araya getirerek nadir görülen tuhaflıkları mucize gibi aktarmış ve bundan para ve ün kazanmıştır. hayat hikayesi için hugh jackmanın müthiş oyunculuğu ile the greatest showmani izlemenizi tavsiye ederim. deha mı, sahtekar mı siz karar verin (gülücük) ama bir gösteri adamı olduğu konusunda herkes hemfikir olabilir.

   
 4. Carnıvale dizisini aklıma getiren başlık.

  Bir de karikatür vardı:

  En sevdiğin renk ?

  Çimen yeşili

  Ay inanmıyorum benim de !

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam